Ankara'ya metrobüs geldi: Güzergahı nerelerden geçecek?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ankara'ya metrobüs geldi: Güzergahı nerelerden geçecek?

Son dakika haberi: Ankara'ya metrobüs geldi. Gelen metrobüs ilk test sürüşlerine başladı ve güzergahı belli oldu.

Yerel Haberler 12 Mart 2024 0
Ankara'ya metrobüs geldi: Güzergahı nerelerden geçecek?

Ankara'ya metrobüs geliyor: Peki nerelerden geçecek?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenikent, Ulus ve Karapürçek arasında yolculuk süresini azaltacak yüksek kapasiteli metrobüs dönemini başlatıyor. Gelen son dakika bilgilerine göre EGO, söz konusu güzergahta seyahat süresinin azaltılmasını planlıyor. Bunun için test sürüşleri başladı.

Sincan'ın Yenikent bölgesindne başlayan metrobüs seferleri, Ulus'a ve daha sonra karapürçek güzergahına gidecek ve bu yerlerde himzet verecek. Konu ile ilgili açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

“Ankara’da metrobüs dönemi için ilk adımı attık… Yenikent-Ulus-Karapürçek Hattı’nda test sürüşüne başladık. Çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri ile Ankara’mızı geleceğe taşıyacağız”

İlk aşamada 25 metre dizel yakıtlı araçlarla hizmet veren metrobüs, yakında elektrikli araçlarla vatandaşlara hizmet verecek. 2035 yılında 300 bin başkentliye hizmet verecek sistemin güzergahı ise şu şekilde açıklandı:

EGO Genel Müdür Yardımcısı Taylan Engin konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu araç 25 metre uzunluğunda. Şu an diesel olan aracın testini yapıyoruz. Projemizde elektrikli bir sistem tasarladık. Ancak aracı ve aracın kapasitesini test etmek adına bu aracı kullandık. E-BRT hattında çalışacak araç filosu başlangıçta 25-36 metre uzunluğundaki 30 adet lastik tekerlekli tramvay modeli diye tabir edilen elektrikli otobüslerden oluşacak.

Hatta çalışacak otobüsler; demiryolu tasarım standardı, tren kontrol sistemi ve yüksek sürüş konforuna sahip olacak. Otobüsler, kendisine ayrılmış yol şeridinde hareket edecek. Sıfır emisyonlu, yüksek manevra kabiliyetine sahip, katener hattına ihtiyaç duymayan ve akıllı güç yönetimi teknolojisiyle donatılmış araçlar, yüksek kapasiteli batarya sistemiyle başlangıç ve son duraklarda tesis edilecek şarj üniteleri ile 12 dakikada şarjını tamamlayacak.

Yenikent merkez, Ayaş Yolu, İstanbul Yolu, Yenimahalle Kavşağı, Ulus ve Karapürçek Mahallesi.

İşte haritadaki yeri:

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç