Ankara'da Özel Halk Otobüsleri Kontak Kapatıyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ankara'da Özel Halk Otobüsleri Kontak Kapatıyor

Ankara’da özel halk otobüsleri artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle kontak kapatma kararı aldı.

Haberler 17 Ekim 2022 21:39 0
Ankara'da Özel Halk Otobüsleri Kontak Kapatıyor

Ankara’da özel halk otobüsleri artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle kontak kapatma kararı aldı. Tüm tedbirleri aldığını açıklayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ek sefer düzenleneceğini duyurdu.

Ankara’nın dış ilçelerine yolcu taşıyan 850’ye yakın halk otobüsü bugünden itibaren artan maliyetler nedeniyle kontak kapattı. Şoförler Elektrik Gaz Otobüs Genel Müdürlüğü (EGO) otobüslerinin sübvanse edildiği gibi özel halk otobüslerinin de sübvanse edilmesini istiyor. Her üç ayda aldıkları gelir desteklerinin ‘eridiklerini’ söyleyen halk otobüsü esnafı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni (ABB) olağanüstü toplantıya çağırdı.

ABB’nin açıklamasındaysa verilen destekler hatırlatılarak özel halk otobüsü esnafına sitem edildi. Kontak kapatma kararına ek olarak EGO seferleri düzenleneceği yazıldı.

ABB’nin açıklamasında şunlar kaydedildi: “Zorlu ekonomik koşullarda maliyetin çok altında ulaşım sağlayarak hemşerilerimizin bütçelerine katkı sağlamak amacıyla Ankara’da toplu ulaşımda kişi başı yolcu maliyeti 18 TL iken bilet ücreti 6,5 TL olarak uygulanmaktadır. ABB bütçesinden EGO Genel Müdürlüğü’ne 2021 yılında 835 milyon TL, 2022 yılında 1 milyar 611 milyon TL yardım yapılmıştır. Bu yardımlara rağmen EGO Genel Müdürlüğü, sürekli artan maliyetler yüzünden 2021 yılında 361 milyon TL, 2022 yılının ilk 9 ayında 595 milyon TL zarar etmiştir.”

Daha sonra büyük harflerle, altı çizilip siyahlaştırılarak özel halk otobüsü esnafına ‘yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen’ pandemi döneminden bugüne kadar 130 milyon TL destek ödendiği yazıldı.

Açıklamada şöyle devam edildi: “Kanunen belirlenen ücretsiz taşıma karşılığında Büyükşehir Belediyesi, yine zorunlu olmamasına rağmen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan sekiz kat daha fazla destekte bulunmuştur. Ara vermeksizin artan mazot, doğal gaz ve diğer maliyetler nedeniyle ÖHO’lar, bu akşamdan itibaren kontak kapatma kararı almıştır.”

Belediyenin bu karara karşı Elektrik Gaz Otobüs Genel Müdürlüğü’ne bağlı otobüslerle sefer düzenleyeceği yazılarak özel halk otobüsü esnafına şöyle sitem edildi: “Bugün geldiğimiz noktada, ÖTA’ların (özel toplu taşıma aracı) ve ÖHO’ların sözleşmeye aykırı olarak hizmet vermemeleri nedeniyle sözleşme hükümleri uygulanacaktır.”

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç