Ankara Sivas hızlı tren hattının ne zaman açılacağı konusunda son dakika açıklaması

Ankara Sivas hızlı tren hattının ne zaman açılacağı konusunda son dakika açıklaması

Son dakika haberi: Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının ne zaman açılacağı konusunda son dakika açıklaması geldi.

Haberler 16 Mart 2023 12:17 0
Ankara Sivas hızlı tren hattının ne zaman açılacağı konusunda son dakika açıklaması

Ankara Sivas hızlı treninin açılacağı tarih hakkında son dakika açıklaması geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Bakan Karaismailoğlu yaptığı son dakika açıklamasında Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Ankara Eskişehir hattında başlayan YHT işletmeciliğine Ankara Sivas YHT Hattının da eklenmesi ile birlikte başkent merkezli yüksek hızlı demir yolu ağının önemli bir parçasının daha bitirileceğini söyleyen Bakan, 405 km'lik Ankara Sivas YHT 'nin aynı zamanda Edirne'den Kars'a uzanan doğu batı hızlı demir yolu koridorunun önemli bir parçası olacağını söyledi.

250 km hıza uygun inşa edilen hızlı tren hattı ile Ankara ve Sivas arasndaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye düşeceğini bildiren Bakan Karaismailoğlu, 12 saatlik sürenin 2 saate, Ankara Yozgat arasının ise 1 saate ineceğini söyledi.

1.4 milyon kişinin YHT ile seyahat edebileceğini söyleyen Bakan, "Ankara-Sivas YHT Hattı'nın tamamlanmasıyla proje güzergahında bulunan illerle birlikte Sivas'a komşu illerin de kara yolu artı YHT bağlantılı olarak YHT'ye ulaşımları sağlanabilecek. Toplam 405 kilometre uzunluğa sahip proje kapsamında Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli, Sivas'ta olmak üzere toplam 8 istasyon inşa ettik. Toplam 155 milyon metreküp kazı ve dolgunun yapıldığı projede ilklerin de yaşandığı önemli sanat yapılarını yaptık. Proje kapsamında toplam uzunluğu 66 kilometre olan 49 tünel, toplam uzunluğu 27,2 kilometre olan 49 adet de viyadük inşa ettik. Projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni bölgesinde yer alıyor. En uzun demir yolu viyadüğünü ise 2 bin 220 metre ile Çerikli/Kırıkkale'de yaptık. 90 metreyle Türkiye'nin en uzun açıklığa sahip demir yolu viyadüğü ve 88,6 metre yükseklikle Türkiye'nin en yüksek ayağa sahip demir yolu viyadüğünü Elmadağ'da inşa ettik. Ayrıca, bu viyadük dünyada MSS yöntemiyle (kalıp arabası) 90 metre açıklık geçirilerek en uzun açıklık geçilen demir yolu viyadüğüdür" dedi.

İLK DEFA YERLİ RAY KULLANILDI

Bu hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullanıldığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, 138 km beton yolla tünellerde ilk balastsız yol uygulamasının da gerçekleştirildiğini bildirdi. Bakan yaptığı açıklamada, "Ankara-Sivas YHT Hattı'nda çalışmalarımızda sona yaklaştık. Yakın zamanda Ankara-Sivas YHT Hattı'nı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde çalışmalarımızla ülkemize, ekonomimize destek olmaya devam edeceğiz. Yaptığımız her projeyle ülkemizi bir adım daha ileriye taşıyacağız. Milletimizle el ele, omuz omuza ilerlemeyi sürdüreceğiz" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç