Ankara Barosundan Maden Faciası Açıklaması: 'Kaza Değil, Denetimsizlik'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ankara Barosundan Maden Faciası Açıklaması: 'Kaza Değil, Denetimsizlik'

Ankara Barosu Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından açıklamalarda bulundu.

Son Dakika 15 Ekim 2022 20:17 0
Ankara Barosundan Maden Faciası Açıklaması: 'Kaza Değil, Denetimsizlik'

Son dakika gelişmesi... Ankara Barosu Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından açıklamalarda bulundu. Ankara Barosu'ndan maden faciasına ilişkin, "Yaşananın iş kazası değil, denetimsizlik ve ihmaller sonucu bir iş cinayeti olduğu, ölümün madenciliğin fıtratından kaynaklanmadığı gerçeği asla unutulmamalıdır" açıklamasını yaptı.

Ankara Barosu, Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen ve 41 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’ın Amasra İlçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi kömür ocağında meydana gelen faciada şu ana kadar 41 madencimiz yaşamını yitirmiş, onlarca madencimiz yaralanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından facianın gerekçesinin grizu patlaması olduğu açıklanmıştır" anımsatmasında bulunuldu.

"Soma ve Ermenek Faciası’nın acısı henüz dinmemiş, sorumlular hala cezalandırılmamışken Bartın’da yaşanan faciaya ilişkin basına yansıyan ilk haberlerde Sayıştay raporlarında tehlike ve risklere işaret edildiği bilgileri yer almaktadır" denilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

"Yaşananın iş kazası değil, denetimsizlik ve ihmaller sonucu bir iş cinayeti olduğu, ölümün madenciliğin fıtratından kaynaklanmadığı gerçeği asla unutulmamalıdır. Ankara Barosu olarak, sorumluların hukuk önünde hesap vermeleri için soruşturma ve devamı süreçlerin takipçisi, yaşamını yitiren madencilerimizin ailelerinin ve yaralı emekçilerimizin yanında olacağız."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç