Amazon 10 Bin Kişiyi İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Amazon 10 Bin Kişiyi İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor!

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon’un 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı bildirildi.

Bilim ve Teknoloji 15 Kasım 2022 22:24 0
Amazon 10 Bin Kişiyi İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor!

ABD merkezlı e-ticaret devi Amazon 10 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

New York Times’ın (NYT) konuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, küresel ekonomide belirsizliğin artmasıyla Amazon'un küresel iş gücünün yüzde 3'üne denk gelen 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı aktarıldı.

Söz konusu haberde, işten çıkarmaların insan kaynakları, perakende ve yapay zeka destekli sanal asistan Alexa gibi ürünleri içeren cihazlar departmanından olacağı ve bu hafta başlamasının beklendiği kaydedildi.

EN BÜYÜK İŞTEN ÇIKARMA

Amazon tarafından konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, gerçekleşirse ABD’li şirketin 1994'teki kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarması olacak.

Öte yandan, 9 Kasım’da Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta, 11 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu.

Elon Musk'ın 44 milyar dolara satın alması sonrası sosyal medya şirketi Twitter'da işten çıkarmalar başlamış ve şirket çalışanlarının yüzde 50'sinin işine son verildiği bildirilmişti.

Küresel ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya olan şirketler, maliyetlerini düşürmeye yönelik adımlar atmak ve işe alımları durdurmak zorunda kalıyor.

Yorumlar (0)

Seç