Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Filiz Eryılmaz Açıkladı!

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Filiz Eryılmaz Açıkladı!

Son zamanlarda altın fiyatlarındaki dalgalı seyirin neden olduğu araştırılıyor! Ünlü ekonomist bu düşüşün neden olduğunu açıkladı! İşte haberin detayları...

Altın 8 Kasım 2023 0
Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Filiz Eryılmaz Açıkladı!

İsrail-Filistin savaşından ve ABD'nin açıkladığı verilerden etkilenen altın, düşmeye devam ediyor! Bu düşüşün neden olduğunu Filiz Eryılmaz açıkladı!

Filiz Eryılmaz'ın açıklamaları şöyle:

"Son dönemlerde altında baskılanan bir durum vardı. Temel sebebi de başta Fed olmak üzere merkez bankalarının faiz artırıyor olması. Faiz altın için bir rakip. Çünkü altının bir faiz getirisi yok. Fakat savaş fiyatlaması ile birlikte 7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin arasındaki savaş fiyatlamasıyla altında güçlü bir yükseliş gördük. Bu yükselişe geçtiğimiz hafta da Fed Başkanı Jerome Powell'ın göreli olarak güvercin konuşma, yani 'Biz artık faiz artırmayacağız. Faiz artırma gibi niyetimiz yok' minvalde konuşmasıyla ABD'de iyi gelen verilerle birlikte 2 bin 6 doları test etti. Fakat geldiğimiz hafta itibariyle iki olumsuz gelişmenin altın üzerinde etkili olduğunu görüyoruz. Küresel tarafta yatırımcılarda savaşında daha da artacağı riski yok. Hatta bu jeopolitik risk bu hafta geriledi. Bu nedenle altında gerileme var. Ama daha önemli sebep Fed üyeleri bu hafta konuşmaya başladı. 'Hayır öyle değil, enflasyona daha gidecek çok yol var. Biz ek bir faiz artışı daha yapabiliriz' sözlü yönlendirmeleri, hem savaş fiyatlamasının biraz rahatlaması hem de bu şahin söylemler altını baskıladı. Şu an bin 960 üstünde tutunmaya çalışıyor.

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. ABD'den gelen olumlu  verilerin ardından ons altın uzun süredir görmediği seviyelere geriledi.  Ons altın 1893 dolara kadar düşüş gösterdi.

ALTIN ALINIR MI SATILIR MI?
Herkes şunu merak ediyor; Alalım mı, satalım mı? Bin 960 üstü kaldığı sürece yükseliş isteği olacaktır. Yakın vadede altında çok güçlü bir yükseliş beklememek lazım. Hangi koşulda? Savaşa dair çok kötü bir haber gelmediği sürece. Anlaşılan o ki Fed belirsizliği devam edecek. Ama yatay konsolidasyonu güçlü altın olabilir. Bu nedenle tavsiyem şudur; Bin 960 altına indiğinde bin 930'lar takip edilmeli. Buranın altına inerse daha güçlü düşüş gelebilir. Orta ve uzun vadeli yatırımcılar, kademeli olarak farklı geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirebilirler. Yakın vadede güçlü yükseliş de beklemiyorum, güçlü düşüş de beklemiyorum. Savaş fiyatlamasını bilemediğimiz için oradaki gelişmeleri takip etmek lazım. Ne zaman yükseliş bekliyorum? 2024'ün ikinci çeyreği itibariyle altında güçlü yükselişler gündeme gelecektir.

Altın fiyatlarında son dakika gelişmesi! Atın resmen uçuşa geçecek, gram  altın 1650 TL olacak - Ekonomi Haberleri

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE?
Dolar/TL için bundan sonraki sürede çok güçlü yükseliş patikası beklememek lazım. Hangi koşulda? İçeride veya dışarıda çok beklemediğimiz olumsuz bir gelişme olmadığı sürece. Orta Vadeli Plan'ın da sunduğu üzere patika şu; Kademeli bir şekilde yükselişin adım adım devam ettiği süreç. Bu süreç bizi şuraya götürecek; Enflasyondan daha fazla artmayan bir kur göreceğiz. Bu nedenle bu sene sonu 30 TL. Önümüzdeki sene ortası 33 TL. Önümüzdeki senenin sonu 39-40 TL civarı. 2025'te de 45 TL bir dolar/TL beklentisi var. Özellikle 2024'ün ikinci yarısı göreli olarak yabancı girişi artacak bir hız da bekleniyor.

ABD'de enflasyon artarken Türkiye'de dolar neden değer kazanmayı  sürdürüyor? | Euronews

"EURO İÇİN DURUM VAHİM"
Euro tarafı çok belirsiz bir süreçte. Euro/dolar tarafında biz güçlü yükselişi bir türlü dolar endeksi karşısında göremiyoruz. Çünkü doların globaldeki değerini sürekli güçlü tutan gelişmeler var karşımızda. Dolayısıyla euro/dolar tarafında da bir süre daha baskının devamı beklenebilir. Dolar endeksini güçlü kılacak Fed belirsizliği, ek bir faiz artışı hala gündemde olabilir. Belki ek bir faiz artışı olmasa bile bu söylemler dolar endeksini güçlü tutmaya devam edecek. Bunun yanı sıra euro'nun büyüme performansı ile ABD'nin büyüme performansını kıyasladığımızda ABD'nin daha güçlü büyümeye devam ettiğini göreli olarak görüyoruz. Bu da doları destekleyip euro'yu baskılayacak. Haliyle yakın vadede euro/dolar tarafında da belki o 1,03 ve 1,02'lere giden süreç olmasa bile güçlü yükseliş ivmesini yakın vadede çok beklememek gerektiği kanaatindeyim."

Euro 30 liraya yaklaştı - Dünya Gazetesi

8 Kasım güncel altın fiyatları için TIKLAYIN

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değilidir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;