Alper Gezeravcı, en çok özlediği yemeği açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Alper Gezeravcı, en çok özlediği yemeği açıkladı

Alper Gezeravcı, uzayda en çok özlediği yemeği açıkladı. İşte uzayda en özlediği yemek.

Bilim ve Teknoloji 29 Ocak 2024 2
Alper Gezeravcı, en çok özlediği yemeği açıkladı

Alper Gezeravcı: En öeldiğim yemek güveç.

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı'dan son dakika habeir geldi. Gelen açıklamada Gezeravcı, basın mensuplarının sorularını cevapladı ve merak edilenlere ilişkin bilgiler paylaştı. Gezeravcı en çok özlediği yemeği de açıkladı.

Beklenen anın nihayet geldiği fırlatma sürecinin ekran başında takip edildiğini gördüğünde çok duygulandığını söyleyen Gezeravcı, "Türkiye'nin ilk astronotu olarak tarihe geçtin. Neler hissediyorsun?" sorusuna şu şekilde cevap verdi:

"Hislerimin bugüne kadar yaşadığım hiçbir duyguyla kıyaslanması mümkün değil. Olağanüstü bir mutluluk ve gurur bu. Duygular insanın kalbine bile sığmıyor. Ülkemizin ve devletimizin iradesini ortaya koyduğu bu çok değerli ve önemli görevin bir parçası olmaktan, gelecek nesillerimizin hayallerini, gökyüzünün ötesine, uzayın derinliklerine taşıyabilmiş olmaktan inanılmaz derecede mutluyum. Beni buraya taşıyan şanlı bayrağımızın, istasyonda asılı olduğu yerden her geçişimde, iradesi ve kararlılığıyla buraya adım atan devletimizin milletimize yaşattığı mutluluk, gurur ve heyecanı hissediyor ve ürperiyorum. Ülkemin yanımda olduğunu bilmek, desteğini hissetmek çok değerli, bana yaşattığı gurur çok büyük. Uzayı, uzayda kalıcı insan varlığının simgesi olmuş bu istasyonu tarif edebilirim ama yaşadığım gururu tarif etmek çok zor"

FIRLATMA SÜRECİNDE NE HİSSETTİ?

Gezeravcı, fırlatma sürecinde yaşadıklarını, hissettiklerini şu ifadelerle aktardı: "Uzun ve meşakkatli bir hazırlık sürecinden sonra, nihayet milletimizin heyecanla beklediği o anın geldiğini, tüm ülkemin tek yürek bu fırlatma sürecini ekranları başında takip ettiğini bilmek beni çok duygulandırdı, gülümsedim, içimdeki mutluluk bünyeme sığmadı. Yaşadığım bu inanılmaz süreci ve bulunduğum anın ne kadar olağanüstü olduğunu düşündüm. Kendimi çimdiklerdim ama ne yazık ki astronot kıyafetiyle bu mümkün değildi. Diğer taraftan olası acil durum senaryolarında göstereceğimiz reaksiyonlar ve uygulayacağımız prosedürleri zihnimde tekrar ediyordum. Bunlar da bu görevde ihtiyaç duyulabilecek bilgiler ve bu nedenle de her an hazır olmak çok önemliydi"

YÜZÜ NEDEN DAHA ŞİŞKİN?

Görüntülerde yüzü, dünyada olduğundna daha şişkin görünen Gezeravcı, bunun nedenini de söyledi. Tüm vücuda dağılması gereken sıvıların yer çekimi olmaması nedeniyle yukarıya toplandığını ve bu nedenle yüzünün daha şişkin durduğunu söyleyen Gezeravcı, "Çok şükür şu ana kadar ben böyle bir problem yaşamadım. Hem Türk hem de yabancı bilim insanları tarafından, uzayda yaşamanın vücut üzerindeki etkilerini anlamak ve bunlara karşı önlemler geliştirmek için sürekli araştırmalar yürütülüyor. Hatta, ben de bu konuda Türk bilim insanlarının çalışmalarına katkıda bulunmak için burada bazı çalışmalar yürütüyor ve veriler topluyorum" dedi.

NELER YAPIYOR?

Peki Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda neler yapıyor? Gezeravcı yaptıklarını şu şekilde aktardı:

"ISS'deki yaşamım buraya gelmeden çok önce geniş katılımlı bir ekip tarafından tüm detaylarıyla planlandı. Günlük işlerime, görev kontrol merkeziyle planlama toplantısı yaparak başlıyorum. Her biri farklı uzunluk ve içerikte günlük ortalama 12-15 farklı görev gerçekleştiriyorum. Bu görevlerin içinde ülkemizden buraya getirdiğimiz bilimsel deneyler başta olmak üzere dünya üzerinde belirlediğimiz gözlem noktalarının takibi, istasyon içinde bana tanımlanmış sorumlulukların yerine getirilmesi, sizlerle yaptığımız bağlantılar gibi farklı yayın bağlantılarının gerçekleştirilmesi, sağlık testlerimizin gerçekleştirilmesi, medikal numunelerin alınması gibi gerçekten aşırı dikkat ve enerji isteyen görevler var. Bu kısıtlı zamanda, Türk bilim insanları adına gerçekleştirmem gereken birçok bilimsel deney ve çalışma var. Zamanımı çok iyi kullanmak ve planlı tüm faaliyetleri, aylardır hazırlandığımız şekilde eksiksiz tamamlamak zorundayım"

EN ÖZLEDİĞİ YEMEK

Burada beslenmeleri ile ilgili de bilgi veren Gezeravcı, "Beslenme rutinimiz dünyayla aynı. Nisan ayında ABD'ye gelir gelmez uzayda yiyeceğimiz gıda ve içecekleri seçtik. 70 civarında yemek ve 30 civarında içecek alternatifini gıda mühendisleri eşliğinde denedik, tercihlerimizi belirledik. Gıda ve içecekleri belirlerken ana kriter, günlük hedeflenen kalori miktarını tutturmak ve sağlıklı beslenmekti. Sonrasında belirlediğimiz gıda ve içecekler istasyonda kalacağımız süreye uygun olarak hazırlandı ve fırlatma öncesinde kargo olarak taşınmak üzere paketlendi. Hatta biz daha uzay istasyonuna gelmeden yiyeceklerimiz buraya gönderildi. Bu özel gıdaların hepsi üretim esnasında vakumlu paketler içinde hava almadan korundu. Böylece hem uzun süreler boyunca tazeliğini korudu ve bozulmadı. Ülkemize dışarıdan gelen misafirleri en çok mest eden yönlerinden biri Türk mutfağımız. En çok özlediğim yemeğimiz de güveç" dedi.

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 26 Gün Önce
50 milyon usd yedi yetmemişmi 🤣, aman ölmesin geri ödemesini tecrübeyi aktararak yapıcak inşaALLAH.
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Bizde dunyada karnimizi doyurmaya calisiyiyoruz