Almanya'da Mayıs Ayı Enflasyonu Açıklandı

Almanya'da Mayıs Ayı Enflasyonu Açıklandı

Son dakika haberi: Almanya'dan bir son dakika haberi geldi ve enflasyon rakamlarına yer verildi.

Dünya 30.5.2022 17:44 0
Almanya'da Mayıs Ayı Enflasyonu Açıklandı

Son dakika : Almanya'da enflasyon rekor kırdı.

Almanya'dan bir son dakika haberi geldi. Gelen bilgilere göre Almanya'da mayıs ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 8.7 seviyesinde geldi ve rekor kırdı. Ülkede yüksek enflasyonu artan gıda fiyatları ve enerji fiyatlarındaki artış tetikledi. 

NİSAN AYINDA KAÇ GELMİŞT?

Nisan ayında açıklanan enflasyon rakamlarına baktığımızda yüzde 7.4 geldiği görüldü. 

AVRUPA'NN EN BÜYÜK EKONOMİSİNDE REKOR ENFLASYON

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olarak gösterilen Almanya'da yüksek enflasyon, Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişlemeye son vererek faiz arttırması açısından büyük önem taşımaktadır. 10 gün sonra banka toplanacak ve geniş ölçekli varlık alım programının sona erdiğinin açıklanması ve 10 seneden daha uzun süre sonra Temmuz ayında ilk faiz artışı sinyalinin gelmesi bekleniyor. 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, enflasyona karşı mücadeleyi sürdürdüklerini, artan fiyatları düşürmenin tek hedefleri olduğunu söyledi. Lindner açıklamasında, “Enflasyon en büyük ekonomik risk. Ekonomik krizle sonuçlanmaması için enflasyonla mücadele etmeliyiz” dedi.

TÜRKİYE'DE ENFLASYON AÇIKLANIYOR

Türkiye'de enflasyon rakamları bu hafta açıklanıyor. 3 Haziran 2022 Cuma günü enflasyon rakamları açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafındna Cuma günü açıklanacak enflasyon rakamları saat 10.00'da duyurulacak. Enflasyon rakamları açıklandığında finans7.com olarak takipçilerimize hemen haber vereceğiz.

Bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (0)

Seç