Almanca dil bilme şartı kaldırıldı: Almanya'ya 2 milyon işçi alımı yapılacak 2023

Almanca dil bilme şartı kaldırıldı: Almanya'ya 2 milyon işçi alımı yapılacak 2023

Son dakika haberi: Almanya 2 milyon işçi alımı öncesi dil şartını kaldırıyor. Türkiye'den yüz binlerce yeni işçi alımı yapılacak. Peki Almanya işçi alımı başvurusu nasıl yapılacak? Başvuru şartları ne olacak?

İşçi Alımı 9 Ocak 2023 16:41 3
Almanca dil bilme şartı kaldırıldı: Almanya'ya 2 milyon işçi alımı yapılacak 2023

Son dakika: Almanya'ya işçi alımında Almanca bilme şartı kaldırıldı.

Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı ve Alman vatandaşlığına geçişin kolaylaştırılacağına yer verildi. Yeni tasarıya göre artık Alman vatandaşı olmak isteyenlere, Almanya'da çalışmak isteyenlerde Almanca bilme şartı istenmeyecek. Bununla birlikte Türkiye vatandaşlarının Almanya'ya gitmesinin önü açılacak v daha kolay burada iş bulunabilecek.

Söz konusu tasarı ile birlikte artık 67 yaşının üzerinde olan vatandaşlar için test kaldırılacak. Vatandaşlık alabilmek için bölgede ikamet etme süresinin 8 yıldan 5 yıla kadar düşürüleceğine yer verildi. 

CİDDİ BİR REFORM GELİYOR

Çifte vatandaşlığın gelmesi ile birlikte vatandaşlık yasasında önemli bir reform yapılacağının altı çizildi. Buna göre Alman vatandaşlığı isteyenlere diğer ülkenin vatandaşlığından çıkması şartı aranmayacak. Çifte vatandaşlık geçerli olabilecek.

Tasarı ile birlikte başka değişiklikler de gündeme geliyor. Bu düzenleme ile birlikte Alman vatandaşı olmayanların tanımında da değişiklik olacak. Alman yaşam tarzının benimsenmesi ile ilgili maddenin çıkarılması, birden fazla eşlilik ve kadın erkek eşitliğini inkar edecek davranışlara vatandaşlık hakkının tanınmaması gibi kurallar ise yerini koruyacak. Kadın erkek adaylar  bu sayfada >>> Bilgi Alış Verişi için TIKLA TAKİP ET

ALMANCA DİL ŞARTI ARANMADAN 2 MİLYON İŞÇİ ALINACAK

Almanya 'nın bu tasarıdan sonra 2 milyon işçi alımı yapacağı belirtiliyor. İşçi eksiğinin ciddi seviyelere kadar çıkması nedeniyle gelen bu yasa, 1-2 ay içinde açıklanacak ve yürürlüğe girecek. Yürürlüğe girmesinden sonra vatandaşlar , Almanya'da daha kolay iş bulabilecek. Söz konusu yeni düzenleme ile Alman vatandaşı olmada dil şartı aranmayacağının altı çizildi. Düzenleme gelince, ilan başvuru ekranı açılınca haberdar olmak için TIKLA İNDİR

Yorumlar (3)

Seç


Ziyaretçi 19 Gün Önce
bildirimleri nasıl açabilirim
Ziyaretçi 19 Gün Önce
bildirimleri nasıl açabilirim
Ziyaretçi 19 Gün Önce
Ne zaman