Ali Babacan Faiz İndirimini Yorumları: Ne Olacak?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ali Babacan Faiz İndirimini Yorumları: Ne Olacak?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez'in 150 baz puanlık faiz indirimini değerlendirdi.

Ekonomi 20 Ekim 2022 17:09 0
Ali Babacan Faiz İndirimini Yorumları: Ne Olacak?

Ali Babacan'dan faiz indirimi yorumu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi iel ilgili açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bu indirime tepki gösterdi. Faiz indirimi yapılarak faiz karşıtlığı numarası yapıldığını söyleyerek açıklamasına başlayan Babacan,  “Beştepe, Merkez Bankası faizini indirerek faiz karşıtlığı numarası yapmasın. Recep Tayyip Erdoğan, siz bu milletten aldığınız vergileri faize gömdünüz, gömüyorsunuz. Sadece bu sene ödeyeceğiniz faiz ve kur farkıyla tam 1 milyon aileye bedava konut verilebilirdi” dedi.

"VERGİLER FAİZE"

Merkez Bankası,'nın politika faizini 150 baz puanlık bir indirimle yüzde 10.50 seviyesine çekmesine tepki gösteren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da etiketleyerek dikkaat çeken ifadeler kullandı. Erdoğan'ın faiz ile ilgili söylediği sözlere dikkat çeken Babacan, “Beştepe, Merkez Bankası faizini indirerek faiz karşıtlığı numarası yapmasın.  Recep Tayyip Erdoğan, siz bu milletten aldığınız vergileri faize gömdünüz, gömüyorsunuz. Sadece bu sene ödeyeceğiniz faiz ve kur farkıyla tam 1 milyon aileye bedava konut verilebilirdi" dedi.

Babacan'ın paylaştığı videoda, “Faiz artı kur farkı toplam 650 milyar lira ödeyecekler ya bu sene, bu rakama 1 milyon tane konut alabiliyorsunuz. Bakın bu yıl devletin bütçeden ödeyeceği faiz ne kadar biliyor musunuz? Sadece faiz, 330 milyar TL. 330 milyar TL’nin üzerine bir de yeni icat ettikleri kur korumalı mevduata ödenecek kur farkı 300 milyarı geçecek. 300-300 milyar arası bir rakam tahmin ediyoruz. Toplan rakam yaklaşık 650 milyar civarında olacak. Acaba 650 milyar TL ne kadar büyük bir para? TOKİ’nin bugün açıkladığı peşin ödeyene 650 bin civarında bir rakam, 650 bin bir konut demek. 650 milyar liraya kaç konut demek? Tam 1 milyon konuttan bahsediyoruz. 2022 yılında tam 1 milyon konutluk parayı bankada zaten mevduatı olan bir azınlığa veriyor. İşte bu hükümet fakirden alıp, zengine veren bir hükümet" denildi.

MERKEZ FAİZLERİ DÜŞÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sene sonuna kadar faizleri tek haneye indireceğiz açıklaması sonrası Merkez Bankası, bugün faizleri 150 baz puan indirdi. Kasım ayında yapılacak toplantıdan çıkacak karar ile faizin tek haneye düşmesi kesinleşti.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç