ALES/1 sınav sonuçları açıklandı: ALES/2 başvurusu, sınavı ne zaman 2023

ALES/1 sınav sonuçları açıklandı: ALES/2 başvurusu, sınavı ne zaman 2023

ALES sınav sonuçları az önce açıklandı. Peki yeni ALES ne zaman yapılacak? Başvuru ne zaman alınacak? ALES sonuçlarına nasıl bakabilirim? Nasıl sorgulanır?

Sınav 10 Mayıs 2023 10:18 0
ALES/1 sınav sonuçları açıklandı: ALES/2 başvurusu, sınavı ne zaman 2023

ALES sonuçları açıklandı.

ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında ALES/1 sonuçlarının açıklandığına yer verildi. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı resmi sayfası üzerinden yayınlanan son dakika açıklaması şu şekilde:

"16 Nisan 2023 tarihinde uygulanan 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2023-ALES/1) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 10 Mayıs 2023 tarihinde saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecektir.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ALES CEVAP KAĞITLARI YAYINLANDI

2023-ALES/1 Sınavı: Cevap Kâğıtları ve Aday Cevapları Erişime Açıldı

16 Nisan 2023 tarihinde uygulanan 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2023-ALES/1) adaylarının cevap kâğıtlarının görüntüleri, cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunmasıyla elde edilen cevapları ve soruların doğru cevapları, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 10 Mayıs 2023 tarihinde saat 10.15’ten itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.

Adaylar; ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yapıp ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, işaretlemelerini, işaretlemelerinin optik okuyucularla okunmasıyla elde edilen cevaplarını ve doğru cevapları görebilecektir. Ayrıca adaylar; aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebilecektir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

ALES/2 BAŞVURUSU NE ZAMAN? SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

2023 yılında ALES 3 defa yapılacak. İlk sınavın tamamlanmasından sonra sıra 2. sınava geldi. ALES/2 sınav başvurusu 4 ile 10 Temmuz arasında alınacak. Sınav ise 20 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek. Sınavdan haberdar olmak için uygulamamızı aşağıdaki linkten indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç