Alay Hamzaçebi'den İcralık Memurlara Disiplin Affı Çağrısı

Alay Hamzaçebi'den İcralık Memurlara Disiplin Affı Çağrısı

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi yaptığı son açıklamada icralık kamu personellerine düzenleme çağrısında bulundu.

Çalışma Hayatı 17 Tem 2022 08:12 0
Alay Hamzaçebi'den İcralık Memurlara Disiplin Affı Çağrısı

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi'den son dakika açıklaması.

 Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi bir son dakika açıklamasında bulundu ve yükselen hayat pahalılığı nedeniyle kamu personellerinin alım gücünün düştüğünü ve binlerce memurun icralık olduğunu söyledi.

Hayat pahalılığı nedeniyle zor günler geçiren memurların icralık olduğunu bildiren Hamzaçebi, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre icralık olan kamu görevlilerine disiplin hükümleri uygulanarak ceza verildiğinin altını çizdi ve bu konuda bir af ve düzenlemenin şart olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu cezaların belli başlıları en hafifinden kınama ile başlamakta; kademe ilerlemesinin durdurulması ve aylıktan kesme cezası olarak devam ediyor. Bu cezalar zaten borçlu olan çalışanı daha da sıkıntıya sokmanın yanında, aday memurların memuriyetine son verilmesine, memurun atama ile görevde yükselmesine de engel teşkil ediyor. Artan temel gıda, kira, ulaşım, eğitim, enerji gibi zorunlu harcamalar karşısında maaşların erimesi memuru zorunlu olarak borçlanmaya mahkûm etti. Bu borçlanma kasti değil, zorunluluk.” 

AF ÇAĞRISI GELDİ

Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Hamzaçebi, memurların borcu borçla kapattığını söyleyerek, “AKP hükümeti, kamu çalışanlarını artık kurbana değil, karpuza ortak girecek durumda bıraktı. Hükümet, başarısız ekonomi politikalarının bedelini de kamu çalışanlarına ödetiyor. Memur AKP hükümeti tarafından suça sürüklendi” ifadelerini kullandı ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Sendikamız, özellikle son yıllarda kamu çalışanlarının disiplin cezalarının çoğunun, ekonomik sıkıntılardan kaynaklı olduğunu tespit etti. Yüz binlerce memurun artarak devam eden mağduriyetinin giderilmesi için acil olarak disiplin affı getirilmeli”

Yorumlar (0)

Seç