Akaryakıt Fiyatlarına Zam Geliyor! Uzmanlar Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Akaryakıt Fiyatlarına Zam Geliyor! Uzmanlar Açıkladı!

Taşıt sahiplerinin sürekli araştırdığı konu olan akaryakıt fiyatlarına uzmanlardan açıklama geldi! İşte 11 Nisan güncel akaryakıt fiyatları ve detaylar...

Emtia 11 Nisan 2024 0
Akaryakıt Fiyatlarına Zam Geliyor! Uzmanlar Açıkladı!

Araç sahipleri tarafından en çok araştırılan konuların başında akaryakıt fiyatları geliyor. Bayramın ilk günü benzin ve motorin fiyatlarına gelen zam vatandaşında cebini yaktı. Akaryakıt fiyatlarının seyri hakkında önemli açıklamalarda bulunan analizlerden dikkat çeken bir açıklama geldi. Yeni zamlar kapıda. İşte 11 Nisan 2024 benzin, LPG ve motorin fiyatları…

AKARYAKIT FİYATLARINA ZAM GELİYOR

Akaryakıt fiyatlarının gelecekteki seyrine dair piyasa analistleri ve gözlemciler önemli tahminlerde bulundu. Son haftalarda, arz endişeleri ve Ortadoğu’daki artan riskler, petrol fiyatlarında ciddi bir yükselişe sebep oldu. Bu durum, New York Times'ın da belirttiği üzere, akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkileyerek zamların kapıda olduğunu gösteriyor.

Akaryakıt fiyatlarına zam görünüyor! Tarih verdiler

Brent petrolünün fiyatı son aylarda önemli bir artış gösterdi. Aralık ortasından bu yana yüzde 20'den fazla yükselen Brent petrol, mart ayı içinde yüzde 10'dan fazla artarak varil başına 90 dolara ulaştı. Bu yükselişin, merkez bankalarının enflasyonla mücadele çabalarını daha da zorlaştırabileceği yorumları yapılıyor. Özellikle ABD'de, yaz sürüş sezonunda yüksek benzin fiyatlarının, siyasi çevreler için de olumsuz bir durum teşkil etmesi bekleniyor.

YÜKSEK SEVİYEDE DEVAM EDECEK

Enerji Enformasyon İdaresi'ne göre, pompadaki ortalama fiyat, ocak başından bu yana galon başına 50 sent artarak 3.70 dolar seviyesine yükseldi. Piyasa gözlemcileri, bu kadar hızlı bir artışın ardından fiyatlarda kısa vadeli bir düzeltmenin mümkün olduğunu belirtse de, jeopolitik gerilimler ve arz-talep dengesizlikleri nedeniyle yüksek fiyat seviyelerinin devam edeceğine dair güçlü işaretler var.

Özellikle İran ve İsrail arasındaki çatışmalar, petrol fiyatlarında belirleyici bir rol oynuyor. Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleşen bir hava saldırısında İran Devrim Muhafızı komutanlarının öldürülmesi, bölgedeki tansiyonu daha da artırdı. Bu tür gelişmeler, Basra Körfezi'nde önemli ihracatçıların çatışmaların içine çekilme riskini artırarak petrol arzında potansiyel sıkıntılara işaret ediyor.

Güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? İstanbul'da benzin ne kadar? Ankara'da  benzin ne kadar?

OPEC+ grubunun üretim kısıntılarına devam etme kararı da piyasadaki arz endişelerini besliyor. Özellikle Suudi Arabistan'ın liderlik ettiği bu kısıntılar, piyasadan günlük yaklaşık 5 milyon varili uzaklaştırarak, fiyatların daha da yükselmesine neden olabilecek bir faktör.

PETROLDE RUSYA-UKRAYNA ETKİSİ

Rusya-Ukrayna savaşının da petrol piyasaları üzerinde önemli bir etkisi var. Kiev'in, Rusya'nın petrol altyapısına zarar verme çabaları, küresel enerji ürünleri ticaretini sıkılaştırarak ham petrol fiyatlarının artmasına sebep oluyor.

Akaryakıt istasyonlarına kayıt dışıyla mücadele için 'taşıt tanıma sistemi'  kurulacak - Son Dakika Haberleri

Bu çerçevede, analistler özellikle yaz aylarında ve OPEC+ bakanlarının haziranda yapacakları toplantı öncesinde petrol fiyatlarında daha fazla artış olabileceğini öngörüyor. Bu durum, araç sahipleri ve genel olarak tüketiciler için akaryakıt fiyatlarında beklenen zamları daha da önemli hale getiriyor.

11 NİSAN 2024 GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İstanbul

İstanbul Anadolu Yakası'nda benzin fiyatı: 43.47 TL
İstanbul Avrupa Yakası'nda benzin fiyatı: 43.56 TL
İstanbul Anadolu Yakası'nda motorin litre fiyatı: 42.07 TL
İstanbul Avrupa Yakası'nda motorin litre fiyatı: 42.14 TL
İstanbul LPG litre fiyatı Avrupa Yakası'nda 22.10 TL
İstanbul LPG litre fiyatı Anadolu Yakası'nda 22.04 TL

Ankara

Ankara'da benzin litre fiyatı: 44.42 TL
Ankara'da motorin litre fiyatı: 43.00 TL
Ankara'da LPG litre fiyatı: 22.35 TL

İzmir

İzmir'de benzin litre fiyatı: 44.62 TL
İzmir'de motorin litre fiyatı: 43.20TL
İzmir'de LPG litre fiyatı: 22.90 TL

Tüm zam gelişmelerinden anında haberdar olmak için ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç