Akaryakıt Fiyatlarına Artarda Zamlar Tekrar Geliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Akaryakıt Fiyatlarına Artarda Zamlar Tekrar Geliyor!

Dünya'da petrol tüketiminin rekor kırmasıyla birlikte Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına artarda zamlar tekrar bekleniyor! İşte detaylar...

Ekonomi 11 Ağu 2023 15:25 0
Akaryakıt Fiyatlarına Artarda Zamlar Tekrar Geliyor!

Uluslararası Enerji Ajansı'ndan araç sahiplerini korkutacak bir uyarı geldi. Petrol tüketiminin rekor seviyeye çıktığını belirten UEA, bu durumun ağustos ayında fiyatları yükselteceğini belirtti. Uluslararası piyasada petrol fiyatının yükselmesiyle Türkiye'de de akaryakıt fiyatları zamlanacak.

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Temmuz ayına ilişkin yayımladığı küresel petrol piyasası raporunda, petrol tüketimin rekor seviyeye yükseldiğini ve bu durumun ağustos ayında fiyatları yükseltme ihtimali olduğunu açıkladı. Bu durumun gerçekleşmesi halinde Türkiye'de de akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar gelecek.

SUUDİ ARABİSTAN'IN HAMLESİ PİYASALARI DARMA DUMAN ETTİ
UEA, küresel günlük petrol tüketiminin Haziran'da, Suudi liderliğindeki arz kesintileri nedeniyle ilk kez günde 103 milyon varile ulaştığını belirtti.

TÜKETİMİN ARTMASINDA ÇİN VE ENERJİ ÜRETİMİ ETKİ OLDU
Raporda, petrol talebini artıran faktörler arasında, yaz mevsiminde artan hava yolculuğu sayısı, enerji üretiminde artan petrol kullanımı ve Çin'deki petrokimya faaliyetlerinin yükselmesi gösterildi. Öte yandan, ham ve ürün stoklarının keskin bir şekilde düştüğünü kaydeden UEA, petrol piyasasının sonbaharda daha da sıkılaşacağını öngördü.

TÜRKİYE'YE OLUMSUZ YANSIYACAK
Petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda artması, Türkiye'ye de olumsuz yansıyacak. Petrol fiyatlarının yükselmesiyle Türkiye'de şu an 37 lira olan benzin ve 39 lira olan motorinin fiyatı daha da artacak.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç