AK Parti'nin Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış Hayatını Kaybetti! Yaşar Yakış Kimdir?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

AK Parti'nin Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış Hayatını Kaybetti! Yaşar Yakış Kimdir?

AK Parti'nin eski dışişleri bakanı Yaşar Yakış, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti! İşte haberin detayları...

Siyaset 26 Haz 2024 0
AK Parti'nin Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış Hayatını Kaybetti! Yaşar Yakış Kimdir?

AK Parti'nin kurucularından olan eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Eski bir diplomat olan Yaşar Yakış, 2002 yılında kurulan ilk AK Parti hükümetinin Dışişleri Bakanı olma sıfatını taşıyordu. 85 yaşındaki Yaşar Yakış tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

YAŞAR YAKIŞ KİMDİR?

1938'de Düzce'de doğan Yakış, ilk yurt dışı görevinde Anvers Başkonsolosluğu muavin konsolosluğuna atandı. Yakış; Lagos, Roma ve Şam Büyükelçilikleri ile Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliğinde de çeşitli görevler üstlendi.

Yakış, 1985 yılında, Türkiye Cumhurbaşkanı'na, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komite Başkanlığı görevinde sekreterya hizmeti sunmak üzere kurulan İSEDAK Koordinasyon Kurulu’nu kurarak başkanlığını da üstlendi. 1988 yılında T.C. Riyad Büyükelçiliği görevine atanan Yakış, daha sonra sırasıyla T.C. Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu. 1992-1995 yıllarında Büyükelçi Yakış, Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli oldu ve AKP'nin kurucu üyesi olarak siyasete atıldı. Partinin Genel Başkan Yardımcılığı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini de yürüttü. Yakış, 3 Kasım 2002’de düzenlenen genel seçimlerde Düzce’den milletvekili seçildi, 18 Kasım 2002 tarihinde de Dışişleri Bakanı olarak atandı. Daha sonraki hükûmet değişikliğinde, görevini Abdullah Gül'e bıraktı.

Milletvekilliğini bıraktıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi. Yakış, başta dış politika konusunda olmak AKP'ye yönelttiği eleştirilerle dikkat çekmesinin ardından kurucusu olduğu partiden 28 Mart 2016'da ihraç edildi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç