AK Parti'nin asgari ücret ve emekli ek zammı kararı belli oldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

AK Parti'nin asgari ücret ve emekli ek zammı kararı belli oldu

Son dakika haberi geldi. Gelen haberde asgari ücret ve emekli zammında üzen haber verildi. İşte gelen açıklama.

AK Parti'nin asgari ücret ve emekli ek zammı kararı belli oldu

Asgari ücrete ve emekliye ek zamda kötü haber.

Bugün kritik bir görüşme vardı. CHP'nin Hazine ve Maliye'den sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün saat 10.00'da bir araya geldi.

Bakanlık'ta düzenlenen ve 4 saat 18 dakika süren görüşmeden sonra son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada asgari ücrete ve emeklilere ek zam, tarımsal destek gibi konulara değinildi. Yapılan açıklamada gözlem de paylaşıldı.

Görüşmeden sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Karatepe, şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücrete ara zam yapılmamasını şiddetle reddediyoruz. Asgari ücretin satın alma gücü ilk 6 ayda dörtte bir oranında azalacağını, zammın zorunlu olduğunu anlattık.

Emekli aylıklarına enflasyon kadar zammın yeterli olmadığını, refah payı da eklenmesi gerektiğini söyledik.

Memur ve memur emeklisi maaşlarında yüzde 20'lik artışın yeterli olmadığını ilettik. Memur emekli aylıklarına seyyanen zam istedik.

Tarımın ulusal güvenlik meselesi olduğunu, vatandaşların uygun maliyetle gıdaya erişmesi gerektiğini söyledik ama üzülerek görüyoruz ki tarımsal desteklerin oranı kanundaki yüzde 1'lik seviyeye ulaşmıyor. 89,6 milyar dolarlık desteğin 2006'dan bu yana eksik olduğunu görüyoruz.

Tarımsal destekte kanuna uyulmazken 90 milyar doların üzerinde tarımsal ithalat yapıldı. Yurt içindeki çiftçilerden esirgenen destek, yurt dışı çiftçilere verilmiş oldu.

Buğday ve çay için açıklanan alım fiyatlarının düşük olduğunu kendilerine ilettik.

Vergi sistemine dair görüşlerimizi paylaştık. Düşük gelirli vatandaşlarımız üzerindeki vergi yükünün çok ağır olduğunu ifade ettik. Bazı önerilerde bulunduk. Vergi dilimlerinin belirlenmesinde asgari ücretin düşülmesi gerektiğini söyledik.

Düşük gelir gruplarının çok sık kullandığı kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarında aylık yüzde 5'lik çok yüksek faiz uygulanıyor. Bu faize ek olarak yüzde 30'luk vergi alınıyor. Bu kabul edilemez dedik ve bu verginin sıfırlanmasını talep ettik.

 Muhtaç olan insan kredinin maliyetine bakma imkanına bile sahip değil. Faizin bu kadar yükselmesine rağmen KMH'taki borç tutarı 116 milyar TL'den 260 milyar TL'ye yükseldi. Vatandaş geliri olmadığı için bu yüksek faizli imkandan borçlanıyor. KMH üzerinden en düşük gelir grubundan yaklaşık ayda 2 milyar TL vergi alınıyor.

Vergi cenneti ülkeler listesi kanuna rağmen Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanmıyor. Bunun vergi adaleti ilkesine aykırı olduğunu ifade ettik. 

Kamu özel işbirliği (KÖİ) projeleri ile ilgili maliyetlerin kabul edilmez olduğunu, herhangi bir adım atılmadığını söyledik. Cumhurbaşkanı bu projeler için "kamunun cebinden 1 kuruş çıkmayacak" demişti ancak 2024 bütçesinde bu projeler için 160 milyar TL üzerinde bir ödeme yapılacağını biliyoruz.* KÖİ projelerindeki şirketlerin gerçek anlamda vergilendirilmesi gerektiğini, bu şirketler matrahsız iken vergi oranını 5 puan artırmanın sonuç vermeyeceğini belirttik.

Verginin yüksek gelir gruplarından yüksek oranda alınması gerektiğini, konunun takipçisi olacağımızı beyan ettik.

Şirketlerin ne kadar vergi borcunun silindiğini, uzlaşmaların ne olduğunu kamuoyuna açıklamalarını istedik.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİYE EK ZAMDA KÖTÜ HABER

Karatepe yaptığı açıklamada, "Asgari ücret ve emekli aylıklarında artış, tarımsal destek, vergi adaletsizliğinin giderilmesi. Bu dört taleple görüşmeye gittik ama dört saatlik görüşme sonunda bir değişim iradesi göremedik" ifadelerini kullandı ve asgari ücret, emekli zammı, tarımsal destek ve vergi adaletsizliği ile ilgili konuları ilettiklerini, ancak bir değişim iradesi olmadığını söyledi ve ek zammın gelmeyeceği mesajını aldığını ifade etti.

Sizce ek zam gelmeli mi, gelmemeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Kadın erkek ilana YKS'ye giren diğer adaylarla tanışmak ve bilgi alış verişinde bulunmak için >>> TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (21)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 26 Gün Önce
Hem emekliye hem asgariye zam istiyoruz
Ziyaretçi 26 Gün Önce
Ülkemizden soğuttunuz bizi lanet olsun acilen erken seçim istiyoruz acilllllllll 👊🏼👊🏼👊🏼👊🏼
Ziyaretçi 27 Gün Önce
Seçim bitti tabi yapıştır geç diğer seçimde yapıştır memura seyyanen zamı şimdi süründür emekliyi asgari ücretliyi.
Ziyaretçi 27 Gün Önce
oy vermeye devam edin hak ediyorsunuz
Ziyaretçi 27 Gün Önce
yapmayın ya asgari ücrete zam falan sizin müjdeli haberle sevine sevine verdiğiniz asgari ücrete zam fırsatçılara gündoğuyo zam gelmeden herşey 2 katına bağlıyor bunun bir vebali var ,kul hakkı var ,yetim hakkı ve tüyü bitmemiş yetimin hakki var ha bide bu dünyanın toprak altıda var haberiniz olsun ...