AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belli oldu: Turgut Altınok kimdir, nereli?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belli oldu: Turgut Altınok kimdir, nereli?

Son dakika haberi: AK Parti'nin Ankara Büytükşehir Belediye Başkanı adayı belli oldu. Peki Turgut Altınok kimdir, nerelidir?

Siyaset 17 Ocak 2024 1
AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belli oldu: Turgut Altınok kimdir, nereli?

Cumhur İttifakı Ankara adayının Turgut Altınok oldur. Peki Altınok kimdir, nerelidir?

31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlere kısa süre kala Ankara'da adaylar belli oldu. CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş olurken en merak edilen isim, Cumhur İttifakının adayının kim olacağı konusu oldu. Son dakika açıklaması geldi ve Turgut Altınok'un Ankara adayı olduğuna yer verildi. Peki Turgut Altın ok kimdir? Altınok nereli?

Resmi internet sayfasında Turgut Altınok'un Ankara Bala ilçesinde doğduğı ve ilköğrenimini Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlokulunda tamamladığı ve daha sonra ortaöğrenimine Keçiören Kalaba Lisesi'nde devam ettiği bildirildi. Uluslararası Hukuk alanında yükskeöğrenimini yapan Altınok, Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesinde yürüttüğü çalışmalar nedeniyle Azerbaycan Uluslararası Vektör İlim Merkezi ve Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi’nden "Profesör" unvanını aldı.

Resmi sayfasında Altınok, hayatını ve kariyerini şu şekilde açıkladı:

Siyasi hayatı “Ülkü Ocakları’nda” başladı. 22 yaşındayken Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Keçiören İlçe Başkanlığı görevini üstlenen Altınok, 24 yaşında MÇP Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra 27 yaşında, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı oldu. 1994 yerel seçimlerinde MHP’den, 1999 yerel seçimlerinde ise Fazilet Partisi’nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Altınok, kuruluş aşamasında yer aldığı AK Parti’den 2004 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçilirken, 31 Mart 2019’da yapılan son yerel seçimlerde yeniden Keçiören Belediye Başkanlığı görevini üstlendi.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin, "Bir olalım, iri olalım, diri olalım" düsturuyla hiçbir zaman ayırmadan-kayırmadan, ötekileştirmeden her kesime kucak açan Turgut Altınok; adalet, hoşgörü ve samimiyet merkezli belediye başkanı profiliyle vatandaşların gönlünde taht kurdu. Türkiye’de yerel yönetimlerin örnek aldığı bir belediyecilik sistemi kurarak ilklere imza atan Altınok, yenilikçi projeleriyle "Model Başkan" olarak tanındı.

Turgut Altınok’un belediye başkanlığı dönemlerinde turizm merkezi haline gelen Keçiören, Kültür ve Turizm Bakanlığının yayın kataloğunda "Gezilecek Yerler" başlığı altında yer aldı. Özellikle pazar uygulamaları, üniversitelerde araştırma ve tez konusu oldu. Kentsel dönüşüm projeleri ve üstyapı çalışmaları 6’da 5’i gecekondu olan Keçiören’i sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin parlayan yıldızı yaptı.

Altınok’un Keçiören’e kazandırdığı sayısız eser ve hizmet bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir eser olan Atatürk Cumhuriyet Kulesi ve Atatürk Ankara Milli Mücadele Müzesi başta olmak üzere Deniz Dünyası, Türkiye’nin ilk şehir merkezli teleferiği, Ankara Evi, Türk Büyükleri Anıtı, Orhun Yazıtları Anıtı, Estergon Türk Kültür Merkezi, Keçiören Saat Kulesi, Keçiören Doğal Yaşam Parkı, Kösrelik Göleti Mesire Alanı, Lavanta ve Gül Bahçesi Çekim Platosu, çeşmeler, sebiller, şelaleler, yürüyüş yolları, gül bahçeleri, örnek ve modern pazar yerleri, eğitim merkezleri, kütüphaneler, kreşler, 600’e yakın park-bahçe ve spor kompleksini Başkentlilerin kullanımına sundu. İhtiyaç sahiplerine destek programları, sosyal sorumluluk projeleri, kültür sanat projeleri, sokak hayvanlarının rehabilitesi için kurulan bakım merkezi, teknoloji merkezi ve buz pateni pisti ile şehre yeni bir vizyon kazandırdı.

Turgut Altınok, evli ve dört çocuk babasıdır.

EN BÜYÜK SEVDASI ANKARA’DIR…

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Sonuna kadar Mansur yavaş