Ak Parti'den Sokak Hayvanlarıyla İlgili Açıklama: 'Uyutulma Olmak Zorunda!'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ak Parti'den Sokak Hayvanlarıyla İlgili Açıklama: 'Uyutulma Olmak Zorunda!'

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, sokak hayvanlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu! İşte haberin detayları...

Haberler 19 Haz 2024 0
Ak Parti'den Sokak Hayvanlarıyla İlgili Açıklama: 'Uyutulma Olmak Zorunda!'

Sokak hayvanlarıyla ilgili Ak Parti tarafından açıklama geldi!

AK Parti'nin “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerin öldürülmesini öngören yasa tasarısına tepkiler sürerken AK Parti Grup Başkanı Güler, konuyla alakalı açıklama yaptı. Güler, "Uyutulma olmak zorunda. 5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanların da sağlığını korumak zorundasınız" dedi.

AK Parti'nin sokak hayvanlarını uyutulmasını da kapsayan yasal düzenlemesine ilişkin tepkiler sürerken, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Temmuz ayında TBMM tatile girmeden sunulması beklenen kanun teklifiyle ilgili katıldığı televizyon yayınında açıklamalarda bulundu. Güler, "Uyutulma olmak zorunda. 5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanların da sağlığını korumak zorundasınız" diye konuştu. Güler, "öldürme" seçeneğinin yasada "ötanazi" olarak geçeceğini ifade etti.

"Hem toplumsal manada hem de toplum sağlığı açısından bir sorun olduğunu görüyoruz burada" diyen Güler, "Bunu ortadan kaldırma adına 5996 Sayılı Veterinerlik Hizmetleri Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamı içerisinden ortak bir metni oluşturma açısından şu anda çalışıyoruz.

Köpek saldırısı sonucu yaralanan aileler, trafik kazasına sebebiyet veren, vefat eden ve yaralanan kişiler, yine kuduz riski kapsamında tedavi olan ve bu riski taşıyan kişiler olmak üzere toplumun her kesimi ile çok yakın bir görüşme trafiği yürüttük. En önemli başlık kısırlaştırma başlığı olacak. Kısırlaştırma ile beraber sahiplendirme, yani hayvansever vatandaşlarımızı sahiplendirmeye özendirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

"UYUTULMA OLMAK ZORUNDA"

Güler, "Uyutulma olacak mı?" sorusunu, "Olmak zorunda. 5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanlarında sağlığını korumak zorundasınız" diye yanıtladı.

"YASADA 'ÖTANAZİ' OLARAK GEÇECEK"

Hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan hayvanlara yönelik uygulamanın "öldürülme" ya da "uyutulma" değil, "ötanazi" tanımıyla yasada yer alacağını açıklayan Güler, "Sokaklar güvenli alanlar değildir hayvanlar açısından. Soğuk vardır, açlık vardır, saldırı vardır ve hastalıklar vardır yani hayvanlarımızın güvenli alana alınması gerekiyor. Sokakların güvenli hale gelmesi gerekiyor. Bu köpeklerin mutlaka toplanması lazım. Ve nitelikli, kalitesi yüksek barınaklara alınması gerekiyor" dedi.

"ÖTANAZİYE VETERİNER HEKİM VE KAMU YÖNETİCİLERİ KARAR VERECEK"

Güler, "Barınağa alınan bir köpeğe ötanazi uygulanmasına kim karar verecek?" şeklindeki soru üzerine, "Veteriner hekim kontrolünde buraları kuruyorlar. Hekimlerimizin kontrolünde ortaya çıkacak hususlardır. Kuduz hastalığı, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyutta vahşi bir hal almış köpekler var. Bunların tabii tespit ve kararını verecek de barınaktaki yönetici veteriner hekim ve kamu yöneticileri olacaktır" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç