Ak Parti'den Açıklama Geldi! Asgari Ücrete Temmuz'da Ara Zam Yapılacak Mı?

Ak Parti'den Açıklama Geldi! Asgari Ücrete Temmuz'da Ara Zam Yapılacak Mı?

Asgari ücrete Temmuz'da ara zam yapılacak mı sorusuna Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'den açıklama geldi.

Ekonomi 25.5.2022 17:35 0
Ak Parti'den Açıklama Geldi! Asgari Ücrete Temmuz'da Ara Zam Yapılacak Mı?

Geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca kişi asgari ücrete ara zam yapılacak mı sorusunu yakından takip ediyor. Bu kapsamda Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'den açıklama geldi.

Yılbaşında yapılan zamlar, yükselen enflasyon ile erimeye başladı. Yıllık enflasyonun yüzde 60’ın üzerine çıkmasıyla milyonlarca kişi temmuz ayında ikinci bir zam yapılması beklentisine girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Böyle bir değerlendirme gerektiğinde vatandaşımızdan esirgemeyiz" dediği asgari ücret zammıyla ilgili son açıklama AK Parti Sözcüsü AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir'den geldi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, katıldığı canlı yayınında ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı.

Kandemir'e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle...

FAHİŞ FİYATLARLA MÜCADELE

"Enflasyon yüzde 70'lere dayandı. Bu, çarşı pazara fiyat artışı olarak yansıyor. Etiketler her gün yukarı yönlü güncelleniyor. Alınan bir takım önlemler vardı. Fahiş fiyatla mücadele kurulları oluştu, stokçulara dair ceza artırımı, denetimler... Neden bir türlü önüne geçilemiyor? Atılan adımlar işe yaramıyor mu?

'TÜM DÜNYADA YAŞANAN KRİZİN ETKİLERİ'

-"Dünyada yaşanan bir kriz var pandemi sonrası dünyasında yanı başımızda devam etmekte olan bir savaş var. Dünyada hemen hemen bütün ülkeler enflasyonla mücadele etme gayreti içerisindeler. Hükümetimiz ciddi adımlar atıyor atmaya devam ediyor. Vatandaşımız bunun Türkiye'nin müstakil meselesi olmadığını görüyor. İstikrarlı hükümetin bu sorunların üstesinden gelebileceğini de görüyor. Mücadeleye devam edeceğiz. Attığımız adımların etkisini de görüyoruz sokakta. Sonbahardan titibaren enflasyıonda hissedilir bir düşüş de olacak. Yaz süresi içerisinde de bunu hissedeceğiz. Çarşıda pazarda kademeli bir şekilde göreceğiz ki fiyatlar iyileşme olacak."

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

Yılbaşında asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına ciddi bir zam yapıldı. Tarihi bir artış ama mevcut durumda enflasyonla alım gücü düştü. Temmuz ayında bir düzeltme beklentisi var? Nasıl bir çalışma var? sorusuna ise Kandemir;

-"Milletimizin sokakta vatandaşımızın derdi bizim derdimiz. Orada bir problem varsa o problem bizim problemimiz. İlgili bakanlarımız konuyla ilgili çalışmalarını yapıyorlar." dedi.

KİRA ARTIŞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Kandemir, yüksek kira artışlarıyla ilgili de bakanların yol haritasını açıklayacaklarını söyledi. Kandemir, “Fahiş kira artışları son dönemde en sık önümüze gelen meselelerden bir tanesi. İlgili bakanlarımız dün bir çalışma yaptılar bir yol haritası çıkardılar. Mutlaka bir adım atılması gerektiğini görüyoruz. Bakanlarımız bir yol haritasını kısa süre içerinde açıklayacaklar” dedi.

Asgari ücret zammı açıklandığında haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

 

Yorumlar (0)

Seç