AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belli oldu: Dr. Memduh Büyükkılıç kimdir, nereli?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belli oldu: Dr. Memduh Büyükkılıç kimdir, nereli?

AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Memduh Büyükkılıç kimdir, nerelidir? İşte son dakika bilgileri.

Siyaset 17 Ocak 2024 0
AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belli oldu: Dr. Memduh Büyükkılıç kimdir, nereli?

AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Memduh Büyükkılıç kimdir, nerelidir?

AK Parti'de ertelenen aday tanıtım toplantısı sonrası adaylar belli olmaya başladı. Gelne son dakika açıklamasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Turgut Altınok olurken Kayseri Büyükşehir için Dr. Memduh Büyükkılıç'ın adının geçtiği ve karar kılındığı öğrenildi.

Halihazırda Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve aslen Kayserili olan Büyükkılıç, 1953 tarihinde dünyaya geldi. Kayseri Develi'de, diğer adı ile Şıhlı'da dünyaya gelen Büyükkılıç, Kayseri İmam Hatip Okulu ve Bornova Suphi Koyuncuoğlu Lisesi'nden mezun oldu.

Daha sonra üniversite sınavına giren Büyükkılış, Ege Tıp Fakültesini kazandı ve Nöroloji dalında uzmanlığını aldı. Büyükkılıç'ın bu tarihten sonra kariyeri ve yaptıkları şu şekilde açıklandı:

Niğde Devlet Hastanesi ve Kayseri SSK Hastanesi'nde uzman hekim olarak görev yaptı. Askerliğini Kıbrıs Girne Asker Hastanesi'nde Tabip Teğmen olarak tamamladı. Değişik sivil toplum örgütlerinde (İzmir MTTB, Hekimler Birliği Vakfı, Milli Gençlik Vakfı v.b.) yöneticilik ve başkanlık yaptı.

Aktif siyasete 1993 yılında Refah Partisi İl Başkanı olarak girdi. 1995 yılında yapılan genel seçimlerde 20. Dönem Kayseri Milletvekili seçildi. 1999 yılında FP'den Melikgazi Belediye Başkanı olarak seçilen Dr. Memduh Büyükkılıç, 2004, 2009 ve 2014 yıllarında AK Parti'den belediye başkanı seçildi. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Büyükkılıç, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç