AK Parti açıkladı: Çalışan kadınlara 3 destek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

AK Parti açıkladı: Çalışan kadınlara 3 destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası AK Parti, çalışan kadınlara desteği gündemine aldı ve çalıştay kararı alındı.

AK Parti açıkladı: Çalışan kadınlara 3 destek

AK Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Hakkı Öztürk'ten son dakika açıklaması: Çalışan kadınlara 3 destek.

TÜİK verilerine göre doğum oranını 2.38'den 1.51 seviyesine çekilmesinden sonra harekete geçen AK Parti, Erdoğan'ın talimatı ile birlikte gelecek günlerde bir çalıştay düzenleyecek.

Düzenlenecek çalıştayda doğum oranının artırılması için teklifler masaya yatırılacak ve hangi desteklerin geleceği bildirilecek.

AK Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Hakkı Öztürk konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya ve birçok akademisyenin katılımı ile düzenlenecek çalıştayın 2 Temmuz tarihinde yapılacağına yer verildi.

Düzenlenecek çalıştaydan çıkan sonuç Aile Bakanlığı'na iletilecek ve bakanlık, bunu değerlendirerek Cumhurbaşkanlığına sunacak. Çalıştayda gündemde 3 destek yer alacak:

"Üç temel başlık var; doğum izni ile ilgili süre uzatımı, özellikle kadının çalışma hayatı içerisindeyken kreş veya bakım süreçlerinin maddi olarak desteklenmesi ve ikinci ve üçüncü çocuğa teşvik verilmesi gibi konuların uygulanacağı genel paketleri ve çözüm önerilerini bu çalıştayda kararlaştıracağız"

"Alacağımız tedbirlerle birlikte ‘demografik fırsat penceresi’ adı verilen genç ve eğitimli nüfusumuzu hem muhafaza ederek, hem de sayısını arttırarak büyük Türkiye olmaya ilerleyecek mekanizmayı ortaya koymayı amaçlıyoruz"

3 destek nedir?

İlk destek doğum izninin 1 yıla çıkarılması.

Diğer destek, doğum izni sonrası çalışmaya başlayan kadınlara kreş ve bakıcı desteği verilmesi.

Son destek ise ikinci, üçüncü çocuklar için teşvikler verilmesi.

Nasıl olacak, ne zaman gelecek?

Düzenlemenin kısa sürede hazırlanması ve Cumhurbaşkanlığına sunulması bekleniyor. Temmuz ayında yapılacak değerlendirme sonrası Ekim ayında meclis gündeminde konu ele alınacak. Sene sonu gelmeden düzenlemenin yapılması bekleniyor. Düzenlemeden haberdar olmak için takipte kalın ve MOBİL UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
Çalışmayan annelere de keşke birşey yapsanız artık ayrıca çalışan babaya da destek yapılmalı bu kadar zor şartlarda geçim zorluğu çekerken dogurganlıgı artırmak yerine doğmuş olan ve zor şartlar şeklinde büyüyen çocukların elinden tutulsa keşke