Aile Bakanlığı açıkladı: Çocuklu ailelere ayda 3571 TL SED yardımı verilecek: İşte başvurusu 2023
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Aile Bakanlığı açıkladı: Çocuklu ailelere ayda 3571 TL SED yardımı verilecek: İşte başvurusu 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada çocuklu ailelere ayda 3 bin 571 TL destek ödemesi yapılacağına yer verildi. Peki SED yardımı başvurusu nasıl yapılır? SED yardımı nedir? İşte son dakika açıklaması.

Ekonomi 16 Ağu 2023 11:09 16
Aile Bakanlığı açıkladı: Çocuklu ailelere ayda 3571 TL SED yardımı verilecek: İşte başvurusu 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuklu ailelere 3 bin 571 TL destek verileceğini açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi hesapları üzerinden bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada bakanlık, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için maddi destek verildiğini, verilmeye devam edileceğini bildirdi.

Yayınlanan son dakika açıklamasına baktığımızda çocukların ihtiyaçlarının karşılanması adına verilen sosyal ve ekonomik desteklerin bu ay hesaplara yattığı, başvuru yapan vatandaşlara her ay destek ödemelerinin yapılmaya devam edeceğine yer verildi.

ÇOCUKLU AİLELERE VERİLİYOR

Bakanlık Twitter adresi üzerinden konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında çocukların daha sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi adına Ağustos ayı için toplamda 575 milyon lira ödeme yapıldığına yer verildi. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına verilen ödeme için resmi açıklama şu şekilde:

"Çocuklarımızın yaşam kalitelerini artırmak ve aile bütünlüğü içerisinde sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz.

Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına yönelik sağladığımız Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programımız kapsamında Ağustos ayı içerisinde toplam 575 milyon TL ödeme gerçekleştirdik"

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

"Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomik destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz" ifadeleri ile duyuru yayınlandı ve Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda çocuk destek ödemelerinden faydalanmak aranan şartlara şu şekilde yer verildi:

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları

PEKİ BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

SED yardımı başvuruları internet üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların e devlet kapısı üzerinden müracaatını yapması gerekmektedir. Başvuruyu nasıl yapacağınıza dair video şu şekilde:

Başvuru yapmak için e devlet kapısında arama kısmına SED yazın ve çıkan sonuçlardan SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ ÖN BAŞVURUSU yazan yere tıklayın. Daha sonra sağ üstte bulunan YENİ BAŞVURU butonundan başvurunuzu yapın.

Kadın erkek adaylarla tanışmak ve bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (16)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 8 Ay Önce
Nasl basvuruluyor
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Başvuru yaptım kabuledinmedi 6 çocuğum var ihtiyaçlarını karşılamıyorum 5 okyor bizde ihtiyaç sahibiyiz bizede yardım edin
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Aile destek yardımı alanlarada sed yardımı verirsin verdikleri aile destek yardımı yetersiz kalıyor öyüzden benimde kıxızım ilk okula başlıyacakmış ama şimdiden düşünüyorum pormasını diger ihtiyaçları nasıl alırım diye ben de dar gelir aileyim ve eşimin işi yok evim kira bilmiyorum bunların hepsini üstünden nasıl kalkarız Allah yardımı olsun
Ziyaretçi 10 Ay Önce
ben de kaç kere başvuru yaptım ama kabul edilmedi benim üç öğrenci var ikiz bebek var
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Kaç kere sed yarına başvurdum ama olmadı bende dar gelirliyim kızımın ihtiyaçlarını bile karşıyamıyorum bana vermiyorlar öbürleri yoksul alemin çoçukların ise biz de yoksul ailenin çocuklarıyız bana hep kapsam dışınınız diyorlar biz de adaletli bir Türkiye istiyoruz