Adıyaman'da feci olay: 2 aylık bebek, hastane yönetimi doktor kavgasına kurban gitti
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Adıyaman'da feci olay: 2 aylık bebek, hastane yönetimi doktor kavgasına kurban gitti

Adıyaman'dan son dakika haberi geldi. Hastane yönetiminin inadı 2 aylık bebeğin ölümüne neden oldu.

Yerel Haberler 16 Haz 2024 0
Adıyaman'da feci olay: 2 aylık bebek, hastane yönetimi doktor kavgasına kurban gitti

Hastane yönetimi ile doktor arasındaki kavga, çocuğun ölümüne neden oldu.

Adıyaman'ın Sincik İlçesi'nde meydana gelen olayda 2 aylık Hamza Delikanlı adlı bebek fenalaştı. Fenalaşan bebek hastaneye kaldırıldı. Sincik Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahaleden sonra bebek hemen Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Çocuk hemen yoğun bakıma alındı ve bebeğe MALİGN Boğmaca tanısı konuldu. Çocuğa müdahale eden doktor, MEKİCKS MV200 cihazının temin edilmesi ve çocuğa uygulanmasını istedi ve bu yönde rapor yazdı.

Rapor çocuğun ailesi tarafından hastane yönetimine verildi. Ancak yönetimi çocuğun buna ihtiyacı olmadığını ve durumunun iyi olduğunu söyledi.

Çocuk ise daha sonra fenalaştı ve durumu ağırlaştı. Doktorların tüm müdahalesine rağmen çocuk kurtarılamadı ve hayatını kaybetti.

Olayı savcılığa taşıyan baba Tacettin Delikanlı, "2 aylık bebeğim gece 2 sularında Adıyaman'ın Sincik ilçesinde entübe edilerek Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada da yoğun bakıma alındı ve bir cihazın gelmemesi yüzünden vefat etti. Bu hastanede ihmal sonucu çocuğum vefat etti. Doktor cihazın alınmasını ve getirilmesini isteyerek aciliyet sundu. Ben de başhekimliğe gittim, yoğun bakımdan sorumlu İbrahim Tunç'un yanına gittim, bana önce 'tamam sorunu çözeceğiz' dedi. İkinci gün gittiğimde ise bana 'o doktorun ağzıyla sana cihaz getirmem' dedi. Onların kişisel meseleleri yüzünden cihazımız gelmedi. Cihaz 8. gün yola çıktı ama yetişmedi, çocuğum öldü. Bu durumun sorumlusu kimlerse hesap vermesini istiyorum. Bu olayın kapatılmasını istemiyorum. Yoğum Bakım Uzmanı Doktor Güner Özçelik bana anlattı, daha önceden aynı hastalığı taşıyan bir çocukta bu cihaz denenmiş ve çocuğun hayatı kurtulmuş. Benim çocuğuma da boğmaca diye tabir edilen bir tanı konulmuştu. Hastane yönetimi ile doktor arasındaki kişisel sorunun ortasında kaldım ve çocuğumu kaybettim. Kaç defa hastane yönetimine başvurduysam beni umursamadılar, takmadılar hep bana doktorun beni kandırdığını ve o cihazın hastanede olduğunu söylediler ve cihazın gereksiz olduğunu söylediler. Bana çocuğumun durumunun da iyi olduğunu söylediler. Doktoruma sorduğumda ise çocuğumun durumunun çok kötü olduğunu ve cihazın biran önce gelmesi gerektiğini söylemişti. Hatta doktorum kendi imzası ve kaşesinin olduğu bir rapor vererek cihazın alınması gerektiğini belirten evrakları hastane yönetimine de verdim ama beni takan olmadı. Ben bu durumdan dolayı çocuğumu kaybettim ve hepsinden de şikayetçi oldum. Ben yandım başkası yanmasın, ben evladımı kaybettim başkası da evladını kaybetmesin" ifadelerini kullandI.

CİHAZIN ALINMASINI İSTEYEN DOKTOR NE DEDİ?

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Güner Özçelik ise söz konusu olay ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Hamza Delikanlı isimli hasta Sincik Devlet Hastanesi'nden Ankara'ya sevki esnasında solunum aresti dolayısıyla acil olarak hastanemize yatırıldı. Hasta geldiğinde akciğerleri kötüydü. Ağır bir ARDS tablosu vardı. Hastayı hızlıca stabilize ettik ancak hastanın doğal HFO'ya alınmasını düşündüm çünkü yakın zamanda aynı şekilde gelen 2 aylık bir hastamız istediğimiz cihazdan fayda görmüştü. Bu hastada da bu cihazın fayda olabileceğini düşündüm. Bu cihazın temininin sağlanması için babaya bu bilgileri verdim. Ancak hastane yönetimi de 'biz bu doktorun istediklerini yapmayız, bu cihazı da almayız' diye bilgi verip göndermiş. Bunun üzerine hastanın iyileşebileceğini belirttiğim bir teknik rapor hazırlayarak yönetime verilmesi üzerine babaya teslim ettim. Baba raporla beraber yönetime yeniden başvurduğunda yönetim hastayı görmediği halde hastanın iyi olduğunu ve hastanede her türlü cihazın olduğunu söylemiş. Evet hastanemizde iki adet mekanik ventilatör HFO var ancak doğal HFO değil bunlar. Ben buna rağmen yeni doğan uzmanı refakatinde bu her iki cihazı da denedim ancak başarılı olamadım. Bunun üzerine hasta yakını defalarca hastane yönetimine başvurdu. Ancak hastane yönetimi bu cihazı temin etmek istemedi ve hastanın iyi olduğu söylendi. Hastanın durumunun kötüleşmesi üzerine ve ailenin yönetime bakı yapması üzerine yönetim yanıma geldi. Bu cihazla ilgili bilgiler sordular. Ben de bir önceki hastanın bu cihazla fayda gördüğünü ancak bu geçen süreçte çok geç kalındığını söyledim. Hastane yönetimi yine de alınsa fayda eder mi diye sorunca ben de hastanın halen yaşamakta olduğunu söyledim ve cihaz temin edildi ama cihaz yoldayken ne yazık ki hastayı kaybettik ve cihaz bir gün sonra hastaneye ulaştı"

Doktor yaptığı açıklamada cihazın getirilmesi durumunda çocuğun hayatta kalmış olabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç