Adalet Bakanlığı ve CTE'den 10 bin personel alımı müjdesi (Zabıt katibi, mübaşir, İKM, gardiyan 2023)

Adalet Bakanlığı ve CTE'den 10 bin personel alımı müjdesi (Zabıt katibi, mübaşir, İKM, gardiyan 2023)

Adalet Bakanlığı'na en az ortaöğretim mezunlarından 10 bin civarında personel alımı için son dakika gelişmesi. Bekir Bozdağ, personel eksikliği olduğunu ve personel alımı yapacaklarını söyledi.

Adalet Bakanlığı ve CTE'den 10 bin personel alımı müjdesi (Zabıt katibi, mübaşir, İKM, gardiyan 2023)

Son dakika: Adalet Bakanlığı personel alımında iyi haber geldi: Zabıt katibi, İKM alımı yapılacak.

Adalet bakanlığı ve CTE personel alımında iyi haber geldi. Konu ile ilgili son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bekir Bozdağ personel eksikliği olduğunu ve yeni personel alımı yapılacağı mesajını verdi. Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanlığı Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ burada yaptığı açıklamada personel alımı müjdesi verdi.

Bakan Bozdağ yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı bünyesindeki personeller ile ilgili, "Tabii vatandaşımızın hakim ve savcılarımızdan beklediği hizmeti, vaktinde alması sadece nitelikli hakim ve savcı ve denetimle mümkün mü değil. Bunun için de bir elbette altyapıya ihtiyaç var. Her zaman söylüyoruz ve diyoruz ki makul sürede yargılanma. Eğer sizin, hakim ve savcı sayınız az ise eğer sizin teknik donanımınız yetersiz ise eğer sizin altyapınız yok ise o zaman makul sürede yargılanma, adaletin zamanında tecellisi ve yargıdan memnuniyetin yüksek olma imkanı yoktur. Onun için biz hükümet olarak, hakim ve savcılarımızın sayısının arttırılmasına büyük önem verdik. 2002’de Türkiye'de 9 bin 349 hakim-savcı varken şu an 22 bin 834 hakim ve savcımız var, artış oranı yaklaşık yüzde 144. Avrupa'da her 100 bin kişiye düşen hakim sayısı farklı, Türkiye’de farklı. Ben Türkiye’de ki rakamı vereyim, 2002 yılında her 100 bin kişiye düşen Türkiye'de hakim sayısı 9,40 iken şu anda 18,7 oldu. Her 100 bin kişiye düşen savcı sayısı 4,97 iken şu anda 8,84’e çıkardık.  Daha bir ayrıntı vermek isterim. Kadın hakim sayımız 2002’de 1725 iken, şu anda 7 bin 128 oldu, artış yüzde 313. Kadın savcı sayımız 2002’de 122, şu anda 1228 oldu artış oranımız yüzde 906 oldu. Yani biraz farklı bir ifadeyle adalete daha fazla kadın elinin değmesine imkan verdik, fırsat verdik" ifadelerini kullandı.

PERSONEL SAYISI ARTTI

Bakanlıkta personel sayısının arttığını söyleyen Bakan Bozdağ, "Ve bu sayıları önümüzdeki süreçte de arttırmaya ve Avrupa'nın 100 bin kişiye düşen hakim ve savcı standardını ulaştırmakta kararlıyız.  Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Elbette sadece bu sayı yetmez işleri düzgün yürütmek için. Öte yandan yardımcı personele de ihtiyaç var. Orada da şu rakamı paylaşmak isterim. 2002’de 26 bin 274 personel var. CTE hariç, Akademi hariç. Sadece adliyelerdeki, icralardaki personeli kastediyorum. Şu anda 88 bin 67, yaklaşık yüzde 235 artış var.  Ben avukatlığımdan hatırlarım, zabıt katibini mahkemeler nöbetleşe kullanırdı. Yeteri kadar zabıt katibi yoktu. Şimdi oradan buraya geldik ve buradan da inşallah daha ileri bir noktaya hep beraber gideceğiz"

PERSONEL ALIMI MÜJDESİ GELDİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamasında personel sayısını arttıracaklarını ve eksiklerin giderileceğini söyledi. Finans7.com olarak edindiğimiz bilgilere göre bakanlığın 3 binden fazla zabıt katibi ve 5 bin İKM alımı yapılacak. 1000 civarında mübaşir ve yine 1000 civarında güvenlik görevlisi alımı yapılması bekleniyor. İlanların Nisan ayında gelmesi bekleniyor. İlanlar gelince finans7.com'da olacak. Haberdar olmak, kaçırmamak için TIKLA İNDİR

Zabıt katibi: Adliyelerde hakimlere bağlı olarak çalışmakta ve dava dosyaları ile ilgili işleri yaparlar. Katip alımı en az lise mezunlarından 70 KPSS ile yapılır. Sizce düşürülmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

İKM: Eski adı ile gardiyan olan İnfaz koruma memuru ise cezaevlerinde çalışırlar. İKM alımı da en az lise mezunlarından 70 KPSS ile yapılır. Sizce düşürülmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Siz hangi kadroya alım bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Kadın erkek adaylar bu sayfada >>> TIKLA TAKİP ET

Finans7.com< | Ankara

Yorumlar (178)

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
65 olması lazım
Ziyaretçi 14 Gün Önce
65 olsun
Ziyaretçi 14 Gün Önce
gardianlik pugani 60 olmalı bence çünkü çok isteyipte o pugani alamayanlar var hayali olupta elinden bisy gelmeyen Bence dusurulmeli
Ziyaretçi 18 Gün Önce
Katiplik barajı 65 yaş sınırı 40 olmalı
Ziyaretçi 18 Gün Önce
Girilen sınavlar eşit ve adil değil ,Lisansta 70 ve üzeri Ortaöğretim ve Ön lisansta 80 ve üzeri olmalı ki durum eşitlensin