ABD Medyasından Dikkat Çeken Haber! Türkiye Dolara Darbe Vurmaya Çalışıyor...

ABD Medyasından Dikkat Çeken Haber! Türkiye Dolara Darbe Vurmaya Çalışıyor...

ABD basınından dikkat çeken haber! Türkiye dolara darbe vurmaya çalışıyor.

Ekonomi 20 Tem 2022 19:50 0
ABD Medyasından Dikkat Çeken Haber! Türkiye Dolara Darbe Vurmaya Çalışıyor...

ABD basınından dikkat çeken haber! Türkiye dolara darbe vurmaya çalışıyor!

ABD basınında çarpıcı bir haber servis edildi. Bloomberg'deki habere göre; Tahran'da konuşulan plan doların yükselişinin durdurulmasını ve döviz rezervlerinin korunmasını sağlayabilir.

ABD merkezli Bloomberg'in Türk yetkililere dayandırdığı habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Tahran'daki görüşmelerinde dolar baskısını kaldıracak önemli bir mesele ajandada yer aldı.

Haberde, konuya aşina Türk yetkililere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Tahran'da yaptığı görüşmede, Rus enerji ithalatının ABD doları dışındaki para birimleriyle ödenmesini kolaylaştıracak adımların tartışılacağı iddia edildi.

"KRİTİK TEKLİF ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR"

Haberde, söz konusu anlaşmanın sağlanması halinde, Türk döviz rezervlerindeki düşüşün yavaşlayacağı belirtilirken, "Yetkililer, iki ülkenin, Ankara'daki hükümetin rezervlerindeki düşüşü yavaşlatmasına yardımcı olacak bir hareket olan enerji anlaşmaları da dahil olmak üzere yerel para birimi ticaret ödemeleri için bir teklif üzerinde çalıştığını söyledi." ifadeleri yer aldı.

BAŞKAN ERDOĞAN 'ÇARE MİLLİ PARA' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun yıllardır ekonomiler üzerinde bir baskı aracı olarak kullanılan 'dolar' yerine milli para biriminin kullanılması konusunda adımlar atılması için çalışıyor.

Erdoğan, Kasım 2018'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daimi başkanlığını yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 34. Toplantısı'nda İslam ülklerine, "Aramızdaki ticarette milli para birimleri kullanmamız, emperyalist prangaları parçalamamız bakımından son derece önemlidir." şeklinde seslenmişti.

İslam ülkelerinin aralarındaki ticareti artırması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Ticaretimizi ne kadar artırırsak o kadar güçlü oluruz. Yerli ve milli paramızı kullanmaktan başka çıkış yolu yok, aksi halde döviz kuru altında eziliriz." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan yakın tarihli bir konuşmasında yine, "Faiz prangasını da döviz kuru prangasını da enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız." ifadelerini kullanmıştı.

 

 

KAYNAK: STAR

Yorumlar (0)

Seç