81 İlde Adliyelere Zabıt Katibi, Mübaşir ve İşçi Alımı Açıklaması

81 İlde Adliyelere Zabıt Katibi, Mübaşir ve İşçi Alımı Açıklaması

81 ilde adliyelere mübaşir, katip ve işçi alımı hakkında son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi.

Sınav 28 Tem 2022 14:54 0
81 İlde Adliyelere Zabıt Katibi, Mübaşir ve İşçi Alımı Açıklaması

Adalet Bakanı Bozdağ'dan zabıt katibi, mübaşir ve işçi alımı açıklaması.

Türkiye Adalet Akademisi’nin Mesleki Uygulama Yarışması Ödül Töreni’ne katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ yaptığı açıklamada adliyelere personel ve işçi alımlarına değindi. 

MAHKEME, HAKİM SAVCI SAYISI

2002 ile şimdinin sayılarını karşılaştıran Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Şu anda yaklaşık 23 bin hakim ve savcımız kürsüde görev yapıyorlar. İnşallah sizlerin katılımıyla bu sayı 24 bini geçecek, 25 binlere yaklaşacaktır. Bu fevkalade önemli bir kıymettir. Bizim adalete hizmet eden hakim ve savcılarımızın sayısının artması, hakim ve savcı başına düşen dosya sayısının azalması, vatandaşlarımızın hak arama süreçlerinde bekledikleri adil kararların kısa sürede ortaya çıkması bakımından son derece önem arz etmektedir. O yüzden biz hakim ve savcı sayılarımızı artırmak konusunda attığımız adımları Avrupa standartlarının üzerine taşıma konusunda kararlıyız. Bundan sonra da atacağımız adımlar olduğunu buradan ifade etmek isterim. Mahkemelerimizin sayısını da ciddi oranda artıran adımları attık. 2002’de 3 bin 500 civarında olan Türkiye'deki mahkeme sayıları şu anda 8 binlere dayanmış durumdadır. Yargıyı hızlandırmak, adaletin gecikmesini önlemek, adaletin zamanında tecellisini temin etmek bakımından bunların son derece kıymetli olduğunun altını bir kez daha çizmek isterim.”  dedi.

KATİP, MÜBAŞİR VE İŞÇİ ALIMI

2002 senesinde Adalet Bakanlığı bünyesinde 56 bin personel olduğunu, şimdi bu personel sayısının 160 binlere çıkarıldığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “Zabıt katibi yeterince olmadığı için savcılarımız, hakimlerimiz adli işlemlerini yaparken nöbetleşe zabıt katibi kullanır, avukatlar da zabıt katibi boşalsın da bizim mahkemedeki duruşmaya katılsın diye öbür mahkemenin bitmesini beklerdi. Yeteri kadar bu ülkenin adliyelerinde zabıt katibi maalesef yoktu. Ama şu anda yeteri kadar her mahkemede zabıt katibimiz olduğu gibi diğer yardımcı personelimiz de bulunmakta. Bütün bunlar da yargılama süreçlerini hızlandıran, adaletin gecikmesini önleyen adımlardan bir başkası olmuştur.”

Açıklamada yeni dönem alımları ile bu sayının daha da arttırılacağına yer verildi. 

İLANLAR NE ZAMAN?

Adalet Bakanlığı bünyesine katip mübaşir ve işçi alımları için gelecek sene bekleniyor. 2023 yılının ilk dönemlerinde ilanların yayımlanması bekleniyor. Finans7.com olarak ilanı takip ediyoruz. İlan yayınlandığında bildirimle haberdar olmak için finans7.com mobil uygulamasını indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç