7200 günle erken emeklilik: Bağkur düzenlemesi açıklandı

7200 günle erken emeklilik: Bağkur düzenlemesi açıklandı

7200 prim günü ile Bağkur'dan erken emekli olacak kişiler belli oldu. İşte emeklilik düzenlemesinde son durum ve bilinmeyen o şart.

Emekli Haberleri 19 Eylül 2023 14:01 0
7200 günle erken emeklilik: Bağkur düzenlemesi açıklandı

Bağkurluların 7200 günle emekli olması düzenlemesi nasıl olacak?

Bağkurluların beklediği emeklilik düzenlemesi geliyor. Bugün ÇAlışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı açıklamada Bağ-Kurlulara emeklilik müjdesini şu şekilde verdi:

“Özellikle küçük esnaf kapsamındaki 1 milyon Bağ-Kur’lu vatandaşımızı kapsayacak bir düzenleme olacak. Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getireceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası sorunun çözüleceğini söyleyen Bakan Işıkhan, düzenlemeye ilişkin detaylı bilgi vermedi.

KİMLER ERKEN EMEKLİ OLACAK?

Bağkur prim düzenlemesi ile kimlerin emekli olacağına yönelik detaylar henüz belli olmadı. Bu konuda son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada Sosyal Güvenlik Bakanı Özgür Erdursun, kimlerin erken emekli olacağına ilişkin şunları söyledi:

"Ekim'de TBMM'de Bağ-kur'lular için önemli bir yasal düzenleme olacak.

Bağ-kur prim gün sayısı 7200 güne düşecek haberleri yer yerde yayınlanıyor.

Bağ-kur'da erkekler 9000 günle emekli oluyor, prim günü 7200 güne düşecek, öyleyse kadınlarda da 7200 günle emeklilik 5400 güne mi düşecek.

Bağ-kur'lu derken kimleri kapsayacak, tüm Bağ-kur'luları kapsayacak mı?

•Şirket ortakları

•Şahıs işletmeleri

•Basit usul işletmeler

•İsteğe Bağlı prim ödeyenler

•Yurtdışı borçlanması yapanlar

Yani son 1260 günden daha fazla sigorta primi Bağ-kur olan herkesi kapsayacak mı, işte bu durum bilinmiyor. Yasa teklifi meclise geldiğinde öğreneceğiz"

Bağkur emeklilik düzenlemesi Ekim ayında gündeme gelecek. Düzenleme meclise geldiğinde bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7.com mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için >>> TIKLAYIN
İOS için >>> TIKLAYIN
Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç