72 ilde hava durumu açıklandı: Bu şehirlere şiddetli yağış geliyor

72 ilde hava durumu açıklandı: Bu şehirlere şiddetli yağış geliyor

Son dakika: Meteoroloji ve AFAD, 72 ilde şiddetli yağış beklendiğini açıkladı ve bu illerde yaşayan vatandaşlara önemli uyarıda bulundu.

Haberler 18 Kasım 2023 22:22 0
72 ilde hava durumu açıklandı: Bu şehirlere şiddetli yağış geliyor

72 ilde yaşayanlara son dakika: Şiddetli yağış geliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ve AFAD tarafından son dakika açıklamaları yapıldı ve birçok şehre kuvvetli yağış geleceğine yer verildi.

Ülke genelinde bugün aniden sıcaklıklar ciddi oranda geriledi. 10 derceye kadar düşen sıcaklıklar, özellikle dün gece saatlerinden sonra hissedildi ve artık kış aylarına girdiğimiz sonunda belli oldu. Sıcak başlayan Kasım ayının soğuk devam etmesi ile birlikte vatandaşlar, kar yağışlarını beklemeye başladı.

HANGİ İLLERDE, BÖLGELERDE YAĞMUR BEKLENİYOR: İŞTE HAVA DURUMU

Meteoroloji resmi sayfasından yayınlanan son dakika açıklaması ve şiddetli yağış beklenen yerler şu şekilde verildi:

Marmara’nın Doğusu ile Batı Karadeniz’de Kuvvetli Yağış

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün yurdun kuzeybatı kesimlerinde halen devam eden yağışların, yarın (Pazar) sabah saatlerinden sonra etkisini tekrar artırarak, kuvvetli batılı ve kuzeybatı rüzgar ile birlikte Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevrelerinde kıyı kesimlerde kuvvetli yağmur ve sağanak (21-50 kg/m2), iç ve yüksek kesimlerde yoğun kar (20 cm üzeri) yağışı şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler
Sel - Su Baskını - Çatı Uçması - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi - Buzlanma - Don Olayı - Ulaşımda Aksamalar

Doğu Karadeniz’in İç Kesimlerinde Kuvvetli Yağış

Başlama-Bitiş Zamanı
19.11.2023 03:00 - 20.11.2023 06:00

Genel Durum
Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak yağışların, kuvvetli güneyli fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (60-100 km/saat) ile birlikte yarın (Pazar) ilk saatlerden itibaren Ordu’nun güneydoğusu, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri ile Giresun, Trabzon ve Rize’nin iç kesimlerinde kuvvetli (21-60 kg/m2) olması tahmin ediliyor. Yağışların, genel olarak yağmur ve sağanak, 1700 m üzeri rakımlı kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler
Sel - Su Baskını - Çatı Uçması - Heyelan - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi - Buzlanma - Don Olayı - Ulaşımda Aksamalar

Doğu Anadolu’da Kuvvetli Yağış

Başlama-Bitiş Zamanı
18.11.2023 22:00 - 20.11.2023 12:00

Genel Durum
Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinden itibaren Doğu Anadolu’da görülecek sağanak yağışların, kuvvetli güneyli rüzgar ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) ile birlikte gece saatlerinden itibaren bölgenin batısında (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl), yarın (Pazar) öğle saatlerinden sonra Erzurum’un güney ve batısı, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli (21-75 kg/m2), Erzincan, Tunceli, Bingöl, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer şiddetli (76-100 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Yağışların, genel olarak yağmur ve sağanak, 1700 m üzeri rakımlı kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler
Sel - Su Baskını - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi - Çatı Uçması - Ulaşımda Aksamalar - Buzlanma - Don Olayı

Güneydoğu Anadolu’da Kuvvetli Sağanak Yağış

Başlama-Bitiş Zamanı
18.11.2023 18:00 - 20.11.2023 06:00

Genel Durum
Yapılan son değerlendirmelere göre; güneydoğu kesimlerde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli güneyli rüzgar ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) ile birlikte bu akşam saatlerinden itibaren bölgenin batısında, gece kuzeyi ile zamanla genelinde kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 kg/m2), Adıyaman çevreleri, Diyarbakır’ın kuzey ve batısı ile Batman ve Şanlıurfa’nın kuzeyinde yer yer şiddetli (76-100 kg/m2) olması tahmin ediliyor. Yarın (Pazar) öğle saatlerinden sonra batısında, Pazartesi günü sabah saatlerinde doğusunda etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler
Sel - Su Baskını - Yıldırım - Çatı Uçması - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi - Ulaşımda Aksamalar

Batı Karadeniz’de Kuvvetli Sağanak Yağış

Beklenen Hadise
Sağanak Yağış

Beklendiği Yer
Bolu, Düzce, Kastamonu, Çorum, Karabük, Bartın ve Zonguldak çevrelerinde beklenen sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden sonra kuvvetli (21-50 kg/m2), 1500 m üzeri rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Kuvvetli yağışların, Pazar günü (19.11.2023) sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Kuvvetli yağışın sebep olabileceği ulaşımda aksamalar, ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
18.11.2023 16.00-19.11.2023 04.00

İç Anadolu Bölgesi’ndeki Kuvvetli Sağanak Yağış

Beklenen Hadise
Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer
İç Anadolu Bölgesi’nde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinde Eskişehir ile akşam saatlerinden itibaren genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir. Kuvvetli yağışların, Pazar günü (19.11.2023) sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Kuvvetli yağışların sebep olacağı ani sel, su baskını, yıldırım, ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
18.11.2023 14.00-19.11.2023 06.00

Akdeniz Bölgesi’nde Kuvvetli Sağanak Yağış

Beklenen Hadise
Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer
Akdeniz Bölgesi’nde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren Antalya, akşam saatlerinden itibaren Isparta, Burdur, Mersin, Adana, gece saatlerinden itibaren ise Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Antalya’nın doğusunda çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir. Yağışların 2000 m üzeri rakımlı yerlerde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması beklenmektedir. Kuvvetli yağışın sebep olabileceği ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, hortum riski, yıldırım ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
18.11.2023 12.00-19.11.2023 06.00

Ege Bölgesi’nde Kuvvetli Sağanak Yağış

Beklenen Hadise
Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer
Ege Bölgesi’nde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren İzmir, Manisa, Aydın, Uşak, öğle saatlerinden itibaren Muğla, Kütahya, Denizli ile akşam saatlerinde Afyonkarahisar çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir. Kuvvetli yağışların, yarın (Cumartesi) akşam saatlerinde, Afyonkarahisar’da ise gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Kuvvetli yağışların sebep olacağı ani sel, su baskını, hortum riski, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
18.11.2023 09.00-19.11.2023 00.00

Marmara Bölgesi’nde Kuvvetli Sağanak Yağış

Beklenen Hadise
Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer
Marmara Bölgesi’nde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) günün ilk saatlerinden itibaren Trakya Kesimi ile sabah saatlerinden itibaren bölge genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2), İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa çevrelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir. Kuvvetli yağışların yarın (Cumartesi) akşam saatlerinde, Bursa ve Yalova’da gece saatlerinde, İstanbul’da ise Pazar günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Kuvvetli yağışların sebep olacağı ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
18.11.2023 03.00-19.11.2023 16.00

TURUNCI ALARM VERİLEN İLLER:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak

SARI ALARM VERİLEN İLLER:

Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Yozgat

72 İLDE SARI VE TURUNCU UYARI

AFAD tarafından yayınlanan son dakika açıklamasında aşağıdaki harita paylaşıldı ve 72 ilde turuncu ile sarı alarm verildiği bildirildi. İşte o iller:

Yukarıda sayılan illerde yarın şiddetli yağış beklendiği açıklandı. Bu illerde sel ve su baskınlarına dikkat!

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Ülke geneli beklenen 5 günlük hava durumu ise şu şekilde açıklandı:

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;