6-7 Ağustos KPSS Alan Bilgisi ve 14 Ağustos ÖABT İptal Edilecek mi? Sınav Ne Zaman 2022

6-7 Ağustos KPSS Alan Bilgisi ve 14 Ağustos ÖABT İptal Edilecek mi? Sınav Ne Zaman 2022

Son dakika haberi: KPSS 6-7 Ağustos Alan Bilgisi sınavları ve ÖABT iptal edilecek mi? Sınavlar yapılacak mı?

Sınav 2 Ağu 2022 21:09 0
6-7 Ağustos KPSS Alan Bilgisi ve 14 Ağustos ÖABT İptal Edilecek mi? Sınav Ne Zaman 2022

6-7 Ağustos KPSS Alan Bilgisi ve ÖABT iptal edilecek mi?

6-7 Ağsutos 2022 tarihlerinde lisans KPSS'nin devamı olan Alan Bilgisi sınavları yapılacak. Sınavlar için son günlere girilirken bugün bir skandal ortaya çıktı. Ortaya çıkan skandalda KPSS'de sorulan 20 sorunun bir yayın kuruluşunun denemelerinde yer aldığı görüldü.

20 soruda yaşanan bu durum bir tesadüften öte görülürken birçok aday, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda sınavın iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Bu paylaşımlara önce ÖSYM cevap verdi ve incelemeler sonucu bir şey bulunmadığı bildirildi. ÖSYM açıklaması şu şekildeydi:

"2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. Saygıyla duyurulur." denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz." dedi.

Şimdi ne olacak? Devlet Denetleme Kurulu yapacağı inceleme sonucunda bir usulsüzlük tespit ederse sınavın iptali söz konusu olabilir.

ALAN BİLGİSİ VE ÖABT İPTAL EDİLECEK Mİ?

Bu gelişmeler sonrası adaylar, bu hafta sonu ve diğer hafta sonu yapılacak alan sınavı ile ÖABT'nin iptal edilip edilmeyeceğini araştırmaya başladı. 

ÖSYM'den sınavların iptali konusunda bir açıklama gelmedi. Sınavlar zamanında yapılacaktır. 6-7 Ağustos'ta Alan Bilgisi, 14 Ağustos'ta da ÖABT yapılacak. 

Sizce iptal edilmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Konu ile ilgili açıklama geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç