61 milyon kişinin e devlet şifreleri çalındı mı? Cumhurbaşkanlığı açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

61 milyon kişinin e devlet şifreleri çalındı mı? Cumhurbaşkanlığı açıkladı

61 milyon kişinin e devlet bilgileri çalındı haberlerine açıklık geldi. İşte gelen son dakika açıklaması ve bilgileri.

Haberler 27 Şubat 2023 08:18 0
61 milyon kişinin e devlet şifreleri çalındı mı? Cumhurbaşkanlığı açıkladı

61 milyon kişinin e devlet bilgileri çalındı haberlerine açıklık geldi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bir son dakika açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada DDO, 61 milyon kişinin e devlet bilgilerinin çalındığı haberlerinin gerçeklik payı olmadığına yer verildi. Konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında, "Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu açıklamada e devletin alyapısında hiçbir kullanıcının parola bilgisinin açık metin olarak saklanmadığına yer verildi. Yapılan açıklamada yalnızca parolalara ilişkin güçlü kriptografik algoritmalar ile geri döndürülemeyecek özet bilgiler karşılaştırılarak sisteme oturum açıldığı aktarıldı.

İddialara ilişkin temel teşkil eden verilerin siver saldırganlar tarafından az sayıda kullanıcıya yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırısı sonucu kullanıcıların kendi cihazlarından elde edildiğinin anlaşıldığının altı çizildi ve "Daha önce de benzer iddialarla e-Devlet Kapısı güvenliğiyle ilişkili dezenformasyon çalışmaları yapılmış olup, anılan olayların e-Devlet Kapısı altyapısı ile ilgisi bulunmadığı belirlenmiştir. e-Devlet Kapısı uluslararası bilgi güvenliği ve iş sürekliliği yönetim standartları uyarınca işletilmekte ve sunulan hizmetlerin güvenliği bağımsız güvenlik kuruluşlarınca düzenli olarak test edilmektedir. Bireysel cihazlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar sonucunda hesap güvenliğinin tehlikeye düştüğü tespit edilen kullanıcılara e-Devlet Kapısı üzerinden gerekli bildirimler yapılmakta ve güvenlik süreçleri uygulanmaktadır" denildi.

E DEVLET GİRİŞİNİ BU ŞEKİLDE YAPIN

Açıklamanın devamında, "Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir. 'İki Aşamalı Giriş' özelliği, e-Devlet Kapısı'nda vatandaşlarımızın kullandığı e-Devlet parolasına ek bir güvenlik katmanı sağlamaktadır. Vatandaşlarımız e-Devlet Kapısı giriş işlemlerinde 'İki Aşamalı Giriş' özelliğini aktif hale getirerek e-Devlet Kapısı hesaplarını bireysel parola çalınma olaylarına karşı koruyabilirler" denildi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç