50 TL ve 200 TL'lik yeni banknotlar tedavüle girdi: İşte yapılan değişiklik
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

50 TL ve 200 TL'lik yeni banknotlar tedavüle girdi: İşte yapılan değişiklik

200 TL ile 50 TL'lik banknotlarda yapılacak değişiklik açıklandı. İşte yapılan değişiklik.

50 TL ve 200 TL'lik yeni banknotlar tedavüle girdi: İşte yapılan değişiklik

5 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete'de Merkez Bankası kararı yayınlandı. Yayınlanan karara baktığımızda 200 TL ile 50 TL'lik banknotlarda değişiklik yapıldığı görülüyor: İşte yeni banknotlar.

Geçen sene yapılan genel seçimlerden sonra Merkez Bankası Başkanlığı görevine Hafize Gaye Erkan getirildi. Erkan, hakkında basında yer alan çok sayıda iddia sonrası görevinden affını talep etmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile görevinden ayrılmıştı. Bu kararın ardından Merkez Bankası Başkanlığı görevine Dr. Fatih Karahan getirilmişti.

Karahan'ın görev gelmesi sonraso bir 500 baz puanlık faiz artırımı daha yapan Merkez, sıkılaşmanın bir süre daha devam edeceğini, aksi halde enflasyonun düşmesinin zor olduğunu bildirdi.

200 VE 50 LİRALIK BANKNOTLARDA DEĞİŞİKLİK

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan kararda 50 TL ile 200 TL'lik banknotlarda bir değişiklik yapıldığı görülüyor. Yapılan tek değişiklik ise E9 emisyon Grubu VIII. tertip 200 TL ve VII. tertip 50 TL banknotların üzerindeki imzalar olduğuna yer verildi. Yapılan açıklamada paraların üzerindeki imzaların Dr. Fatih Karahan ve Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay'ın imzaları olarak değiştirildiği bildirildi.

5 Nisan'da tedavüle gireceği ve iki parada yapılacak değişiklikler ile ilgili resmi açıklama şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

E9 EMİSYON GRUBU VIII. TERTİP 200 TL VE VII. TERTİP 50 TL BANKNOTLARIN TEDAVÜLE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN DUYURU

1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu VIII. tertip 200 TL ve VII. tertip 50 TL banknotlar 5 Nisan 2024 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu önceki tertip banknotlara kıyasla, VIII. tertip 200 TL banknotlardaki imzalar, Başkan Dr. Fatih Karahan ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay’a ait olacak şekilde düzenlenmiştir.

Ayrıca, Başkanlık görevinde Dr. Hafize Gaye Erkan’ın olduğu dönemde basımı gerçekleştirilen VII. tertip 50 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ile birlikte Dr. Hafize Gaye Erkan’ın imzaları yer almaktadır.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından önceki tertiplerle tamamen aynıdır.

Yeni tertip banknotlar önceki tertip banknotlar ile birlikte tedavül edecektir.

Duyurulur

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç