31. dönem POMEM polis alımında 10 katı kuralı kalkacak mı? Ali Yerlikaya açıkladı

31. dönem POMEM polis alımında 10 katı kuralı kalkacak mı? Ali Yerlikaya açıkladı

POMEM polis alımında 10 katı kuralı kalkacak mı? sorusuna İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan cevap geldi.

Polis Alımı 13 Kasım 2023 3
31. dönem POMEM polis alımında 10 katı kuralı kalkacak mı? Ali Yerlikaya açıkladı

POMEM polis alımında 10 katı aday çağrılması şartı kaldırılacak mı? Son dakika açıklaması geldi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM'de kendisine sorulan bir soruya cevap verdi. Soru önergesine yazılı şekilde cevap veren Bakan Yerlikaya, 10 katı kuralına ilişkin önemli ifadeler kullandı.

Geçen sene getirilen 10 katı kuralına göre artık POMEM polis alımında KPSS şartını sağlayan herkes mülakatlara alınmıyor. Alım yapılacak sayının 10 katı kadar aday sıralamaya tabi tutuluyor ve sıralamaya giren adaylar mülakat aşamasına alınıyor.

Tepkilere neden olan bu kural sonrası binlerce aday seçim aşamalarına giremedi. Son POMEM alımında ise hedeflenen polis sayısı tamamlanamadı. Bu nedenle bu şartın kaldırılması talep edildi.

Bu soruya Bakan Yerlikaya şu şekilde cevap verdi:

"POMEM Giriş Sınavı aşamalarına, Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 7'nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan ''Adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlık onayıyla belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda başvurunun olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir. Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için bu hüküm uygulanmaz." hükmüne istinaden belirlenen kontenjanm on katı kadar aday POMEM Giriş Sınavı için çağrılmaktadır.

POMEM sınavma başvuran adaylardan KPSS puanı en yüksek olanından daha düşük puan sahiplerine doğru sıralama yapılmak suretiyle sınava çağrı usulünde kamu yararının gerçekleşmesi ve yüksek puan alan adaylann haklarının korumnası amaçlanmaktadır"

Bakan Yerlikaya verdiği bu cevap ile söz konusu şartın devam edeceği mesajını verdi. Sizce 31. dönem POMEM polis alımında 10 katı kuralı olmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

31. DÖNEM POMEM POLİS ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

31. dönem POMEM polis alımı için tarih henüz belli değil. Ancak 30. dönem POMEM'ler geçen 23 Ekim tarihinde eğitimlerine başladı. Eğitimin başlaması sonrası 31. dönem POMEM planlamasının başladığı belirtiliyor. İlanın Aralık ayı sonunda ya da en geç Ocak ayında gelmesi bekleniyor. İlandan bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Gün Önce
kalksın bu sistem yaa hayallerimiz suya düşüyor ya öncekiler 60 'la yerleşip gitti bizim suçumız ne 65'lerle 64'lerle sıralamaya girememe korkusu yaşıyoruz.
Ziyaretçi 14 Gün Önce
eee yani kalkmayacakmı bu sistem ya kaldırılsın lütfen ya hak edenler kalıyor arka planda
Ziyaretçi 14 Gün Önce
kalksın 10 katı kuralı ya lütfen ya sırf denemek için başvuran var ve sıralamaya girdiği halde gitmeyen var. ben hakkımı o insanlara helal etmiyorum haram zıkkım olsun benim gibi canı gönülden isteyen niceleri var neden hakkımıza giriyorlar!!!
;