3 bin özel okul kapanabilir

3 bin özel okul kapanabilir

Özel okullara gelen yüzde 65'lik zamdan sonra birçok okul kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Geçen sene 2 bin okul kapanırken bu sene 3 bin okulun kapanabileceği bildirildi.

Eğitim 17 Eylül 2023 18:50 0
3 bin özel okul kapanabilir

Tehlike çanları: 3 bin özel okul kapanıyor.

Sözcü Gazetesi'nin son dakika olarak aktardığı bilgilere göre özel okullar kapanma tehlikesi altında. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte özel okul ücretleri rekor düzeyde arttı.

Yüksek enflasyon nedeniyle artan maliyetleri fazlasıyla fiyatlarına yansıtan özel okullar, fiyatların yüksek olması nedeniyle öğrenci bulamadı v eeksik öğrencilerle yenmi eğitim öğretim yılına başladı.

Eğitim İş tarafından yapılan araştırmaya göre servis ve kırtasiye ile okul kıyafeti ve beslenme giderlerinin de ciddi şekilde artması ile birlikte aileler, eskiden özel okula verdikleri paraları şimdi bu giderlere veriyor.

Maliyetlerin rekor düzeyde artması, özel okullardaki öğrenci sayısını da ciddi şekilde etkilemiş durumda. Gelen son verilere göre Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, özel okul ücretlerine yapılan yüzde 65'lik zamdan sonra öğrencilerin azaldığını söyleyerek, “Türkiye genelinde özel okulların doluluk oranı yüzde 45-50. Özel okullardaki sınıfların yarısı kilitli ve boş, öğrenci yok” dedi.

3 BİN OKUL KAPANIYOR

Atalay açıklamasının devamında geçen sene 2 ibn özel okulun kapandığını söyledi. Bu sene de en az 3 bin okulun kapanacağını tahmin ettiklerini söyleyen Atalay, “ÜFE-TÜFE hesabına göre bu sene bu oran yüzde 105’ti. Son iki yıldır bakanlık belirliyor bizim ücretlerimizi. Geçen yıl yüzde 36 zam yapıldı, bu yıl yüzde 65’de kaldık” dedi. Atalay, Anadolu’daki özel okulların talepteki düşüş nedeniyle yüzde 65 zam yapamadığını ve maksimum zam oranının yüzde 50’ye çıktığını, büyükşehirlerdeki yüzde 65’lik zam oranın ise özel okulların maliyetlerini kurtarmadığını söyledi. Özel okulların öğrenci başına 500 bin liraya varan ücret talep etmeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Atalay, “Türkiye’de 10 bin civarında özel okul var. Bunların sayısı büyükşehirler dahil 20’yi geçmez” ifadelerini kullandı.

Özel okulların gelirlerinin yüzde 85'inin personel giderlerine gittiğini söyleyen Atalay, eskiden özel okullarda çalışan öğretmenlerin yüksek maaş aldıklarını söyledi. Şimdi ise öğretmenlere az maaş verildiğini söyleyen Atalay, “Şimdi biz devlet okullarındaki öğretmenlerin aldığı maaşı bile ödeyemiyoruz” dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç