2500 Polis Alımı Başvurusu Başladı (2022 PMYO TYT ile Polislik Taban Puanları Başvuru Nasıl Yapılır?)

2500 Polis Alımı Başvurusu Başladı (2022 PMYO TYT ile Polislik Taban Puanları Başvuru Nasıl Yapılır?)

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve 2022 PMYO polis alımı başvurusunun başladığına yer verildi.

Polis Alımı 25 Tem 2022 20:53 0
2500 Polis Alımı Başvurusu Başladı (2022 PMYO TYT ile Polislik Taban Puanları Başvuru Nasıl Yapılır?)

2500 POLİS ALIMI BAŞVURUSU BAŞLADI.

Polis Akademisi Başkanlığı resmi sayfasından yapılan son dakika açıklamasında 2500 polis alımı başvurusunun başladığına yer verildi. Söz konusu duyuruda adım adım başvuru anlatımı kılavuzuna da yer verildi. Biz de finans7.com olarak bu yazımızda söz konusu polis alımının detaylarına yer verdik.

KONTENJAN

Söz konusu alımda 500 kadın , 2 bin erkek olmak üzere toplamda 2 bin 500 polis öğrenci adayı alınacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

Polislik başvuru şartları şu şekilde:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (200.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2022) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2022) 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1997 – 01 Ekim 2004 tarihleri arasında doğmuş olmak),

d) Kadınlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

ğ) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

BAŞVURU

Adım adım , resimli başvuru anlatımı için TIKLAYIN

Polislik başvuru kılavuzu için TIKLAYIN

Polislik başvurusu bugün başladı ve adaylar 5 Ağustos tarihine kadar başvurularını yapabilecek. Başvurular ais.pa.edu.tr Adresi üzerinden yapılacak.

BAŞVURU ÜCRETİ

Polis alımına başvuru yapacak adayların 225 TL başvuru ücreti yatırması gerekmektedir. 25 Temmuz 2022 günü saat 09.00’dan 5 Ağustos 2022 günü saat 17.00’ ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “2022 Yılı PMYO Giriş Sınavı” isimli hesabına yatırılacaktır

ÖNCE BAŞVURU ÜCRETİ SONRA İNTERNETTEN BAŞVURU

Adaylar öncelikle 225 TL olan başvuru ücretini yatıracak. Daha sonra internetten başvuru yapılacak. 

Kadın erkek diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (0)

Seç