25 değil 15 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

25 değil 15 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik

25 yıl değil 15 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik gelecek. İşte ev hanımlarına emeklilikte son dakika bilgileri ve başvuru şartları.

Emekli Haberleri 31 Ocak 2024 9
25 değil 15 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik

25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik başvuru şartlar açıklandı.

Ev hanımlarına emeklilik ile ilgili son dakika açıklaması geldi ve emeklilikte başvuru şartları belli oldu. Peki ev hanımlarına emeklilik başvuru şartları nedir? Başvurular nasıl yapılacak? Emeklilikte prim desteği ne kadar olacak? İşte gelen son dakika bilgileri.

BAKAN: ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı son dakika açıklamasında ev hanımlarna emeklilik düzenlemesi ile ilgili çalışmaların başladığını söyledi. Bakanlık bünyesinde başlayan çalışmalar ile ilgili bilgi veren Bakan Işıkhan, "Ev kadınlarına üçte bir prim desteğinin verilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlattık. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında, yükümlü olunan primin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi yönünde bir sistem kuruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü ve biz bunu yerine getireceğiz. Bunda kesinlikle bir sapma olmayacağını da özellikle vurgulamak isterim"

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Ev hanımları isteğe bağlı emeklilik başvurusu yapacak. Ev hanımlarına emeklilik desteği yürürlüğe girdikten sonra isteğe bağlı emeklilik başvurusu yapan ev hanımlarının 1/3 primi devlet tarafından 2/3 primi ise kişi tarafından ödenecek. Prim ödemelerinin sona ermesi ile birlikte ev hanımları emekli olacak.

2024 yılı için isteğe bağlı sigorta primi 6400 TL. Devletin aylık desteği 2133 lira olacak. 1 yılın sonunda devlet 25 bin 602 TL prim desteği sağlamış olacak.

Prim ödemesi yapan ev hanımlar Bağkur kapsamında 5400 gün ile emekli olacak. 

25 YIL DEĞİL 15 YIL EMEKLİ OLANA EMEKLİLİK

5400 prim günü ile emeklilik olacağı belirtilirken bu süre, 15 yıllık sigortalılık demek oluyor. 15 yıllık sigorta primi ödemesi yapacak ev hanımları, bu sürenin ardından emekli olacak ve en düşük emekli maaşı alabilecek.

ERKEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

Ev hanımları, çocuk sayısına göre yıpranma payı alarak normal süreden daha erken emekli olabilecek. Emeklilik ise 61 yaşında olacak.

BAŞVURU

Bakan Işıkhan yaptığı açıklamada ev hanımlarına emeklilik çalışmalarının başladığını ve orta vadede bunun yürürlüğe gireceğini söyledi. 2024 yılı ortasında ev hanımlarına emeklilikte prim desteğinin gelmesi ve başvurularn başlaması bekleniyor. Başvurular başladığında bildirimle haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Kaynak: Finans7

Yorumlar (9)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 27 Gün Önce
Bunun adını ev hanımlarına yaşlılık maaşı bağlama olarak değiştirilmeli bence, 61 yaş nedir ya, ev hanımı temizlik, yemek, bulaşık, çocukların bakımından 61 yaşına kadar yaşarsa emekli olur artık🙄
Ziyaretçi 28 Gün Önce
Siz önce gençlere verdiğiniz 150 bin₺ kredi sözünüzü yerine getirin.
Ziyaretçi 28 Gün Önce
Çalışmış olduğu döneme ait pirimler sayılacakmı
Ziyaretçi 28 Gün Önce
Bakan calismalara basladigiysa en 3 sene surer anca bakar bakar durur o da.
Ziyaretçi 28 Gün Önce
Engelliye bakan ne olacak