22 bin TL maaşla çalıştıracak bulaşıkçı bulunamıyor: 1 işçi getirene yarım maaş ikramiye

22 bin TL maaşla çalıştıracak bulaşıkçı bulunamıyor: 1 işçi getirene yarım maaş ikramiye

Patronlar, işçi bulamamaktan şikayetçi. Birçok firma, personel bulamadığı için yarım kapasiteye düştü.

İş Dünyası 5 Kasım 2023 4
22 bin TL maaşla çalıştıracak bulaşıkçı bulunamıyor: 1 işçi getirene yarım maaş ikramiye

Bir işçi getirene yarım maaş ikramiye.

Son dönemlerde istihdam piyasasında sorunlu günler yaşanıyor. Birçok sektörde patronlar, personel bulamadıklarından şikayetçi olurken birçok firma, eleman bulabilmek için yeni kampanyalar düzenlemeye başladı. Patronlar, iş olduğunu, ancak iş beğenmeme sorununun büyüdüğünü söyledi.

İmalattan sanayiye, tarımdan taşımacılığa kadar birçok sektörde ciddi bir personel sıkıntısı çekildiği bildirilirken işçi açığını gidermek isteyen sektör temsilcileri, bunun için kampanya düzenlemeye başladı. Birçok firma mülteci çalıştırırken bazı firmalar, personellerine 1 personel getirmeleri durumunda yarım maaş ikramiye vereceğini dahi söylemeye başladı.

Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Yemekİstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ yaptığı son dakika açıklamasında yemek sektöründe 80 bin personel açığı bulunduğunu söyleyerek, "Türkiye yemek sanayicileri olarak her gün 6 milyon yemek üretiyoruz. Yaklaşık 6 milyar dolarlık bir pazardan söz ediyoruz. Ancak Türkiye'de çalıştıracak personel konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Şu an 22 bin liraya bulaşıkçı bulamıyoruz. SGK, vergi yükü derken 22 bin liranın maliyeti 32 bin liraya çıkıyor. Keşke 30 bin lira verebilsek. O zaman mühendise ne kadar vereceğim" ifadelerini kullandı.

Bozdağ yaptığı açıklamasının devamında, "Bunun bir kaç sebebi var. Pandemi ile birlikte işi bırakanların bir kısmı memleketine döndü. Bazıları da kurye olmayı seçti. Gidenler geri gelmedi. EYT ile açık büyüdü. İş bırakanlar oldu. Gençlerde ise iş beğenmemezlik var. Bu kadar üniversite açmaya gerek var mıydı? Herkes üniversite olmak için yarıştı. Oysa üniversite mezunu olmak değil meslek sahibi olmak daha önemli. Mültecilere çalışma izni verilsin. Mesela Katar'da göçmenlerle 5-10 yıllık sözleşme imzalanıyor, onlar da emeğini koyuyor, parasını kazanıyor, sonra çekip ülkelerine gidiyor" dedi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu ise yaptığı açıklamada fabrikaların yarım kapasite ile çalıştığını, personel sıkıntısının 11 ilde hat safhada olduğunu ve yeni nesilin makineden endüstriden kaçtığını söyledi.

22 BİN LİRAYA ÇALIŞACAK BULAŞIKÇI BULAMIYORUZ

Hüseyin Bozdağ açıklamasında 22 bin liraya çalışacak bulaşıkçı bulamadıklarını söyledi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 30 Gün Önce
Merhaba
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Ben yaparım
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Vll oyle deniy ama kardeşim başvurdu alınmadı oda artık torpille demek ki simdi de bulamiyoruz deniyo
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Ben geleyim hemen ama kalacak yer olmali
;