2024'te oruç ne zaman başlıyor? İşte Ramazan takvimi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

2024'te oruç ne zaman başlıyor? İşte Ramazan takvimi

2024 yılında ilk orucun ne zaman tutulacağı araştırılıyor. Peki, 2024'te oruç ne zaman başlıyor?  İşte Ramazan takvimi...

Haberler 2 Mart 2024 0
2024'te oruç ne zaman başlıyor? İşte Ramazan takvimi

2024'te oruç ne zaman başlıyor? 

2024 yılında ilk orucun ne zaman tutulacağı ve Ramazan ayının ardından ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'nın tarihi araştırılıyor. Peki, 2024'te oruç ne zaman başlıyor? Ramazan ne zaman?  İşte Ramazan takvimi...

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR 2024?

2024 yılında Ramazan ayı 11 Mart pazartesi başlayacak ve 9 Nisan salı günü sona erecek.

İLK ORUÇ HANGİ GÜN TUTULACAK?

2024 yılında ilk sahura 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece kalkılacak. Diğer taraftan, 11 Mart tarihinde ilk iftar yapılacak.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

"Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar"

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç