2024 yılı sosyal yardım başvurusu başladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

2024 yılı sosyal yardım başvurusu başladı

Sosyal yardım ödemesi almak isteyen vatandaşlar için 2024 yılı başvuruları e devlet kapısı üzerinden alınıyor. Peki sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal Yardımlar 17 Ocak 2024 1
2024 yılı sosyal yardım başvurusu başladı

Yardıma ihtiyacı olanlar dikkat: Başvurular 4 dakika içinde sonuçlanıyor.

Sosyal yardım almak isteyen vatandaşlarla ilgili Bakan Göktaş bir açıklama yaptı. Dün düzenlenen kabine toplantısından sonra basın mensupları ile bir araya gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyao yardım ödemelerine değindi ve sosyal yardımlarla milyonlarca vatandaşa ulaştıklarını, dar gelirlilere sosyal yardım ödemeleri yaptıklarını söyledi.

Muhalefet tarafından söylenen "4,4 milyon vatandaşı sosyal yardımlara muhtaç ettiler" ifadelerine cevap veren Bakan Göktaş, bu iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu, bunun bir algı oluşturma çabası olduğunu söyledi.

Bakan açıklamasında evlilik kredisi çalışmalarının tamamlandığını söyleyerek kısa sürede başvuruların başlayacağını söyledi ve "Fonun ilk uygulamasını deprem bölgesinden başlatacağız. İlerleyen süreçte ise tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye'de yaygınlaştıracağız" ifadelerini kullandı.

Yönetmeliğin tamamlanması ve Resmi Gazete'de yayınlanması sonrası başvurular başlayacak.

4 DAKİKADA BAŞVURU ULAŞIYOR

Sosyal yardım laanların yüzde 82'sinin çalışamayacak durumdaki vatandaşlar olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Göktaş, "Afet ve acil durumların ortaya çıkardığı olumsuz etkileri azaltmayı amaçlayan tek seferlik yardımlar da bu rakamın içinde yer alıyor. Yardım talepleri 4 dakika içerisinde sistem üzerinden bize ulaşıyor. Daha önce bu süre 30 günü buluyordu" dedi.

Bakan açıklamasında sosyal yardım almak isteyenlerin başvuru yapmalarını söyledi. Başvuru yapanların müracaatlarının 4 dakika içinde kendilerine geldiğini ve Aile Sosyal Destek Programı personelleri ile ihtiyaçların yerinde tespit edildiğini söyledi.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

"Bu hizmeti kullanarak, sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuza ilişkin iş ve işlemler kayıtlı resmi ikamet adresinizin bulunduğu İl/İlçede bulunan 3294 Sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yerine getirilecektir" ifadeleri ile yayınlanan açıklamada şartlara şu şekilde yer verildi:

Adresinin yurtdışı olmaması

Adres gizliliği kararının olmaması

18 yaşından küçük olmaması

T.C. Vatandaşlığının olması

Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

2024 YILI SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI

2024 yılı sosyal yardım ödemeleri için başvurular başladı. Bakan, dar gelirli olan, ihtiyaç sahibi olan vatandaşların e devlet kapısı üzerinden başvuru yapması gerektiğini söyledi. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden başlayan başvurular cep telefonlarından yapılabilecek. Başvurular, aşağıdaki adımların takip edilmesi ile birlikte yapılacak.

E Devlet kapısı arama kısmına yukarıdaki gibi Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazın ve çıkan sonuçlardan ilkine tıklayın.

Çıkan ilk sonuca tıkladıktan sonra e devlet girişi yapın. E Devlet kapısı girişi yaptıktan sonra ise karşınıza başvuru sayfası çıkacak. Burada sağ üstte bulunan YENİ BAŞVURU butonuna tıklayarak başvuru ekranına gidin ve sizden istenen bilgileri girdikten sonra müracaatınızı tamamlayın. SOSYAL YARDIMLARDAN, MEMUR ALIMLARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
AİLE DESTEK PROGRAMI HALA 1200 TL BUMU YARDIM ZAM YOK 15 AYDIR