2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI: AK Parti İlk Defa Rakam Verdi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI: AK Parti İlk Defa Rakam Verdi

AK Partili Demiröz yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücret için rakam verdi.

Ekonomi 7 Ekim 2022 16:56 43
2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI: AK Parti İlk Defa Rakam Verdi

AK Parti'den asgari ücret zammına ilişkin ilk defa rakam geldi.

Ocak 2023 için geri sayım devam ederken en merak edilen konu asgari ücretin yeni yılda kaç TL olacağı konusu oldu. Bu konuda son dakika açıklaması geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücret zammına değindi ve 2023 yılında asgari ücretlileri, çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi.

Demiröz yaptığı açıklamada, işverenlere verilen desteklere değindi ve "İşverenlerimize, KOSGEB ve diğer büyük küçük esnafımıza çeşitli destekler veriyoruz. Öncelikle asgari ücretten başlayalım. 5 bin 500 lira net veriyoruz ve işverenler açısından vergiden muafiyet var. Biliyorsunuz 5 bin 500 lira asgari ücret net olunca onun vergisi işveren sırtında. Birde herkes asgari ücret devleti ilgilendiriyor, devlete yük getiriyor zannediyor. Asla öyle bir şey yok." dedi. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA İLK RAKAM VERİLDİ

Demiröz sözlerinin devamında asgari ücret zamına ilişkin ilk defa rakam verdi. Hükümet kanadındna bu konuda gelen ilk rakamda Demiröz 7 bin 500 lira seviyesini işaret etti ve, "Asgari ücret özel sektörle ilgili hem işçiyi hem de işvereni koruyarak çalışma barışı adı altında normal bir rakam tespit edilmeye çalışılıyor. İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şu anki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir. Dediğim gibi henüz konuşulan bir durum yok. ’’ fadelerini kullandı.

Sizce 7500 yeterli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

VERGİLER KALDIRILACAK

Demiröz açıklamasının sonunda ise asgari ücret için yeni vergi muafiyetlerinin olabileceğini söyledi. Geçen sene gelir vergisinden muaf tutulan asgari ücretten bu sene damga vergisinin de kaldırılmasını beklediğini söyleyen Demiröz, "Özellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler." dedi.

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret zammı Aralık ayında belli olacak. Aralık'ta başlayacak asgari ücret tespit komisyonu toplantısında asgari ücret zammı belirlenecek ve Aralık ayının son haftasında yeni rakam belirlenecek.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (43)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
önemli olan zamların durdurulması önce bu zam meselesini acilen durdurun çözün ondan sonra asgari ücret anlam kazansın
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
önemli olan zamların durdurulması önce bu zam meselesini acilen durdurun çözün ondan sonra asgari ücret anlam kazansın
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
10 bin olsada yetmez takı hükümetimiz Türkiye geneli zam yasağı yapmadığı sürece böyle olacak eskide yılda bir iki kez ancak zam gelirdi ama son iki yıl ne hikmetse ayda 4defa zam uygulaması yapılıyor yeter artık Bu zamlar durdursun milletin psikolojisi bozuldu el insaf
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
5 binden asagi ev yok kardesim tuzu kuru olan konusmasin hukumet kesin olarak kira artislarinda mal sahibine usulsuzlukten ciddi caydirivi para cezasi uygulamadigi surece ev sahibi kiraci bicak bicaga birbirine giriyor olay bu kadar ciddi 5500 degil kiraya karin doyurmaya yetmez oldu bu kis bin liradam asagi bi kere dogalgaz gelmez siz neyi daha gormezden geliyosunuz
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
antalyada bul 3 liraya kiralık ev nah bulursun