2022-2023 KYK Başvuruları Ne Zaman? KYK Burs ve Yurt Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu?

2022-2023 KYK Başvuruları Ne Zaman? KYK Burs ve Yurt Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu?

2022-2023 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Tarihler belli oldu mu? İşte tüm detaylar...

Eğitim 20 Tem 2022 17:48 0
2022-2023 KYK Başvuruları Ne Zaman? KYK Burs ve Yurt Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu?

2022 YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte KYK burs ve yurt başvurularının ne zaman başlayacağı milyonlarca öğrenci tarafından yakından araştırılmaya başlandı. Peki, 2022 KYK burs ve yurt başvuru tarihi ne zaman? İşte detaylar...

2022 yılı üniversite sınav süreci tamamlandı ve YKS sonuçları da belli oldu. Üniversite tercihlerini gerçekleştirecek aday öğrencilerin ilk adresleri burs ve yurt başvuruları olacak. Üniversite için şehir değiştirecek adaylar başta olmak üzere tüm öğrenciler tarafından yakından takip ediliyor. İşte, yurt ve burs için KYK başvuru tarihleri…

2022-2023 KYK BAŞVURULARI NE ZAMAN?

YKS sonuçları sonrası beklenen 2022-2023 eğitim dönemi yurt/burs başvuruları için henüz bir tarih açıklanmadı. Burs başvurularının önceki dönemlere göre ekim ayında başlaması bekleniyor. Yurt başvuru süreci ise geçtiğimiz yıl Ağustos ayının son haftası ya da Eylül ayının ilk haftası başladı. 2021-2022 yurt başvuruları da 6 Eylül'de e-Devlet üzerinden başlamıştı.

KYK YURTLARINDA KİMLER KALABİLİR?

a) Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması.

b) Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları dışında bulunması.

c) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olmaması.

ç) Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması.

d) Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması.

e) Uluslararası öğrencinin, öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu ikamet izni belgesi ile pasaportunun onaylı suretini ibraz etmiş olması.

f) Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması.

g) Kamu personeli olmaması.

ğ) Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunması.

h) Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olması.

KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

2022-2023 dönemi için kredi ve burs başvurularının geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ekim ayında yapılması bekleniyor.

Yerleştirme sonuçları belli olduktan sonra alınacak başvurularda net tarih henüz belli değil.

Başvuru tarihleri belli olduğunda haberimizde yer vereceğiz.

KYK BURSU NE KADAR?

KYK lisans öğrencileri 850 TL, Yüksek Lisans öğrencileri 1700 TL ve doktora öğrencileri 2550 TL alıyor.

2022-2023 BURS ZAMMI OLACAK MI?

18 Temmuz'da gerçekleştirilen Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni yılda KYK burs ücretlerinin artırılacağını duyurmuştu.

KYK burs ve yurt başvuruları başladığında bildirimle haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin;

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç