2022 LGS Baraj Puanı Kaç ve Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

2022 LGS Baraj Puanı Kaç ve Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

LGS sınavını tamamlayan adaylar, 2022 baraj puanı kaç, LGS'de barajı geçmek için kaç net gerekiyor ve LGS puanı nasıl hesaplanır? gibi sorulara yanıt arıyor. İşte liseye geçiş sınavında baraj puanı hakkında detaylı bilgiler...

Eğitim 06.6.2022 16:27 0
2022 LGS Baraj Puanı Kaç ve Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

LGS sınavını tamamlayan adaylar, 2022 baraj puanı kaç, LGS'de barajı geçmek için kaç net gerekiyor ve LGS puanı nasıl hesaplanır? gibi sorulara yanıt arıyor. İşte liseye geçiş sınavında baraj puanı hakkında detaylı bilgiler...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liseye Geçiş Sınavı 5 Haziran’da uygulandı. LGS sözel ve sayısal sınav puanı hesaplama işlemi ile sınavdan kaç puan alacaklarına yönelik bir tahminde bulunabiliyor. Bu kapsamda LGS puan hesaplama nasıl yapılır, sorusu merak kazandı. Peki, 2022 LGS puanı nasıl hesaplanır, LGS baraj puanı kaç?  İşte detaylar...

2022 LGS BARAJ PUANI KAÇ ? 

8.sınıf öğrencileri 5 Haziran'da Milli Eğitim Baknalığı tarafından gerçekleştirilen LGS sınavında ter döktü. İyi bir lisede eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler şimdi ise gözlerini sonuç tarihine çevirdi. Sınavın ardından soru ve cevap anahtarı da erişime açıldı. Cevaplarını kontrol eden öğrenciler, "LGS'de baraj puanı kaç? 2022 LGS liseye gitmek için en az kaç net ve kaç baraj puanı gerekiyor?" gibi soruların yanıtları araştırıyor. Peki 2022 LGS baraj puanı kaç? LGS'de barajı geçmek için kaç net gerekiyor? İşte detaylar...

2005 yılında Bakanlık, değişiklikler çerçevesinde LGS'ye ilk kez baraj uygulamasını koymuştu. Buna göre, LGS'yi kazanmak için 100-500 aralığına çekilen OKS-TM ve OKS-MF puan türlerinin en az birinden 160 puan almış olmak gerekiyordu.

Ancak Liseye Geçiş Sistemi'nde baraj yerine yüzdelik dilim esas alınıyor.

LGS 500 tam puan üzerinden değerlendiriliyor. İyi bir liseye yerleşmek için LGS'den en az 450 puan alınması gerekirken yüzde 2'lik dilime girilmesi gerekiyor.

2022 LGS PUANI NASIL HESAPLANIR?

LGS'de her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilecek. Hesaplanan Toplam Ağırlıklı Standart Puan, kendi içinde en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülecek.

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 69'uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7'nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

SÖZEL BÖLÜM SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

SAYISAL BÖLÜM SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS HAM PUAN HESAPLAMA

TOPLAM AĞIRLIK STANDART PUAN (TASP) HESAPLAMASI

AĞIRLIKLI STANDART PUAN HESAPLANIRKEN KULLANILACAK AĞIRLIK KATSAYILARI

Türkçe: 4

Matematik: 4

Fen Bilimleri: 4

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 1

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 1

Yabancı Dil: 1

LGS sınav sonuçları açıklandığında bildirimle haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin;

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (0)

Seç