2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşiszlik maaşınını kimler alabilir? İşsizlik maaşı ne kadar? İşte detaylar...

Ekonomi 11 Tem 2022 16:59 0
2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşiszlik maaşınını kimler alabilir? İşsizlik maaşı ne kadar? İşte detaylar...

İşsizlik ödeneğinden, çalışanlar arasında bilinen adıyla da işsizlik maaşından kimlerin, nasıl yararlanacağı pek çok kişinin merak ettiği detay olarak dikkatleri çekiyor. Çalışma hayatında yer alan kişiler, bu haktan yararlanmanın gerekli şartlarını sorguluyor. Peki, işsizlik maaşı alma şartları neler?

2022 İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

-2022 işsizlik maaşı alma şartları arasında ilk olarak çalışan kişinin kendi isteği ya da bir hatası dışında işsiz olması gerekir.
-Hizmet akdinin sona ermesinin öncesinde kişinin 120 gün çalışması gerekmektedir.
-Hizmet akdinin sona ermesinin öncesinde kişinin son 3 sene içinde en az 600 gün işsiz sigortası priminin ödemesi gerekmektedir.
-Hizmet akdinin sonra ermesinin ardından 30 gün içinde kişinin İŞKUR’a müracaat ederek başvuru yapması ya da online şekilde başvuru yapması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşına Kimler Başvurabilir?

-Bir hizmet aksine dayalı şekilde çalışan sigortalı kişiler,
-Banka sandıklarına bağlı olan sigortalı kişiler,
-Kısmi süre içerisinde iş sözleşmesiyle çalışan kişiler de 2022 işsizlik maaşı alma şartlarını sağlayarak başvuruda bulunabilirler.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Zaman Alınmaktadır?
İşsizlik maaşının süresi, hizmet akdinin feshinden öncesi son 3 sene içerisinde:

-600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş sigortalı kişilere 180 gün,
-900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı kişilere 240 gün,
-1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı kişilere ise 300 gün şeklinde verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınmaktadır?

İşsizlik maaşının alınması için ilk önce hizmet akdinin bitişinden başlamak üzere 30 gün verilen süreyi aşmamak gereklidir. İşten ayrılan kişi, 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapmak zorundadır. Başvurular en yakın İŞKUR şubesine giderek ya da online bir şekilde gerçekleştirilebilir. Başvurunun ardından ise 2022 işsizlik maaşı alma şartlarını sağlamanız halinde işsizlik ödeneklerinin ödenebilmesi için sigortalı işsizler, bir işte çalışmaya hazır olmalıdır. İşsizlik maaşı başvuruları ile kişinin iş arayan kaydı da yapılır. Yapılan bu kayıtlar ile de İŞKUR tarafından kişilere iş teklifleri ulaştırılabilir.

Yorumlar (0)

Seç