Popüler

 • Gizlilik Politikası

 • |
 • Künye

 • |
 • İletişim

  bannerbanner
  Ana Sayfa / Eğitim Haberleri / Haber Detayı
  2022 ALES Sınavları Ne Zaman Yapılacak? 2022 ALES Tarihleri

  2022 ALES Sınavları Ne Zaman Yapılacak? 2022 ALES Tarihleri

  PAYLAŞ

  Milyonlarca öğrenci tarafından merakla beklenen ÖSYM 2022 sınav takvimi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu takvimde yer alan ALES sınavının da sınav tarihleri ve sınav başvuru tarihleri belli oldu. Akademik kariyer yapmak adayların merakla beklediği ALES sınavı bu yıl da 3 kez gerçekleştirilecek. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani ALES’e başvuran adaylar Türkçe ve matematik alanında 100 soru cevaplayacak. Peki, 2022 ALES ne zaman yapılacak? 2022 ALES ne zaman? ALES başvuru tarihleri ne zaman başlıyor? İşte ALES takvimi...


  Yılda üç defa düzenlenen ALES sınavı tarihleri, 2022 yılı ÖSYM sınav takviminin geçtiğimiz günlerde açıklanmasının ardından belli oldu. Peki ALES ne zaman, hangi tarihte yapılacak? İşte 2022 ALES başvuru ve sınav tarihleri...


  2022 ALES NE ZAMAN YAPILACAK?

  ÖSYM 2022 yılı sınav takvimine göre;


  ALES/1 başvuruları, 21 Şubat tarihinde başlayacak ve 3 Mart tarihinde sona erecek. Sınav ise 17 Nisan’da yapılacak. Sonuçlar, 12 Mayıs'ta açıklanacak.


  ALES/2 başvuruları 24 Haziran’da başlayacak ve 4 Temmuz’da sona erecek. Sınav ise 21 Ağustos tarihinde düzenlenecek.


  ALES/3 başvuruları 30 Eylül’de başlayacak ve 10 Ekim’de sona erecek. Sınav ise 20 Kasım’da yapılacak.


  ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ  ALES NEDİR?

  Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren ve tam adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan ALES, ilkbahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinden toplamda 3 kez yapılır.


  ALES'E KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

  ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.


  ALES'TE HANGİ KONULAR SORULUR?

  Sınavlarda adaylara sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir test uygulanacaktır. Sınav Türkçe olacaktır. Her iki bölüm tek kitapçık hâlinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretleyeceklerdir. Sınavda uygulanacak testin sözel bölümünde 50’şer sorudan oluşan bir test yer alacaktır; sayısal bölümünde ise 50’şer sorudan oluşan bir test yer alacaktır. Bütün adaylar, iki testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 100 soru cevaplandırmış olacaklardır.


  Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları tabloda yer almaktadır. Adaylar isterlerse bütün testleri cevaplandırabileceklerdir. Sayısal test adayların temel matematiksel işlemler matematiksel ilişkilerden yararlanma, tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerileri ölçülecek.


  Sözel testlerde sözcükte, cümlede ve parçada anlam, cümle ve metni tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan sorulardan oluşacak. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.


  SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ ANLIK OLARAK ÖĞRENMEK İÇİN FİNANS7 HABER MOBİL UYGULAMASINI TIKLA İNDİR


  PAYLAŞ

  Son Yorumlar

  Henüz yorum bulunmamaktadır.

  İlginizi Çekebilecek Haberler