2016 yılı öncesi ehliyeti olanlar dikkat: 12 bin TL cezası var
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

2016 yılı öncesi ehliyeti olanlar dikkat: 12 bin TL cezası var

2016 yılı öncesinde aldığı ehliyetini yenilemeyenlere 12 bin liralık ceza kesileceği bildirildi. İşte ceza miktarı.

Haberler 13 Mart 2024 0
2016 yılı öncesi ehliyeti olanlar dikkat: 12 bin TL cezası var

2016 yılı öncesinde ehliyeti olanlar dikkat: 12 bin TL cezası var.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasında B sınıfı ehliyeti için yenileme süreci uyarısı geldi. 2016 yılındna önce alınan ehliyetlerin yenilenmesinin zorunlu hale gelmesi sonrası süresi içinde gerekli yenileme işlemini yapmayan sürücüler, şimdi 15 lira ödeme yapmaktan kaçmak yerine 12 bin lirayı bulan ceza ödemesi yapmak zorunda kalacak.

B sınıfı ehliyeti olan kişilere belirlenen tarihlere kadar 15 TL ödeme yapmaları gerektiği uyarısı yapıldı. 15 TL'lik ödeme yapılması ile ehliyet yenilenebilecek. Ehliyet yenileme yapılmaması durumunda ise 15 TL'den kaçan vatandaşlar 12 bin TL'lik ceza ile karşı karşıya kalacak.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

Ehliyet yenileme işlemi için sürücülerin bazı belgelerle birlikte Nüfus Müdürlüklerine gitmesi gerekiyor. NVİ'den randevu alınmasından sonra belgelerle birlikte randevu tarihinde Nüfus Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir.

Ehliyet yenilemesi yapacak kişilerin yanında götürecekleri evraklar şu şekilde:

Kimlik kartı veya pasaport

Güncel biometrik fotoğraf

Geçerli bir sağlık raporu

Kan grubu belgesi (Sağlık raporunda belirtilmişse gerekli değil)

Mevcut ehliyet

Adli sicil kaydı

Yenileme ücreti olarak ödenmesi gereken 15 TL (12 TL harç ve 3 TL değerli kağıt bedeli dahil)'nin ödendiğine dair belge ya da dekont.

Bu belgelerle başvuru yapıldığında ehliyet yenileme işlemi yapılabilecek. 31 Aralık 2024 tarihi, ehliyet yenileme için son. Yenileme yapmayan ve 2024 sonrasında eski tip ehliyetle trafikte yakalananlara 12 bin TL'lik ceza kesilecek.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç