2. el konut alacaklara iyi haber: Ev fiyatı sistemi kökten değişiyor

2. el konut alacaklara iyi haber: Ev fiyatı sistemi kökten değişiyor

Son dakika haberi: 2. el konutta fiyat sistemi değişiyor. Yapılacak değişiklik için ilk sinyal geldi ve büyük bir ceza kesildi.

Emlak 14 Eylül 2023 18:15 5
2. el konut alacaklara iyi haber: Ev fiyatı sistemi kökten değişiyor

Son dakika: Hükümetten konut fiyatlarını düşürecek hamle geldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından dün bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 2. el konutunu fahiş fiyata satmak isteyenlere artık ciddi cezaların kesilceği bildirildi.

EVİNİ FAHİŞ FİYATA SATANLARA BÜYÜK CEZA

Evini fahiş fiyatlara ilana koyan vatandaşlar artık Ticaret Bakanlığı'nın takibine girecek ve evi o fiyata ilana koyanlardan ifade istenecek. Gerekçenin geçerli olmaması durumunda evi fahiş fiyata ilana koyana para cezası kesilecek.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, "ikinci el daireleri piyasa gerçekleri ile örtüşmeyen fiyatlarla ilana koyarak daire fiyatlarında köpük oluşturmaya çalışan spekülatörlere karşı mücadelemiz aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda yapılan denetimler neticesinde ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulayarak spekülasyon yapan bir kişiye 349 bin TL idari para cezası uygulanmış olup, piyasa dengesini bozmaya yönelik faaliyetlerde bulunanlara karşı idari yaptırımlar uygulanmaya devam edecektir. Fahiş fiyat artışlarını önlemeye yönelik çalışmalarımızı etkin ve kararlı bir şekilde sürdüreceğiz"

İKİNCİ EL KONUT FİYATLARINA BÜYÜK MÜDAHALE

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa katıldığı bir canlı yayında önemli açıklamada bulundu. Kesilen bu cezanın daha da artırılabileceğini, hatta hapis cezasının daa geleceğini öğrendiklerini söyledi.

Aşa yaptığı açıklamada 2. el konutta fahiş fiyatlara yapılacak müdahaleyi şu şekilde aktardı:

"Bunun sadece para cezası değil, hapis cezasına dönebileceğinin bilgisi bize geldi. Siz baştan bir fiyat isteyip bunu değiştirmezseniz kime bir şey demez. Ama bir gün önce 2 milyon fiyat diyip daha sonra bunu 3 veya 3,5 milyona çıkarmak fahiş fiyat olarak değerlendiriliyor. Vatandaşın artık buna dikkat etmesi lazım. Tahmin ediyorum ki yakın zamanda bazı emsal, bölgesel fiyatlar oluşturulacak. Eğer bölge fiyatlarının çok üstünde ise vatandaştan bilgi istenecek. Vatandaşın artık meydanı boş bulup fiyatlarını artıramayacağının ilk sinyalini aldık"

BÖLGESEL FİYATLAR GÜNDEMDE

Aşa yaptığı açıklamada konutta fiyatların devlet tarafından belirlenebileceğini, evin konumu, oda sayısı, bina yaşı ve cephesi gibi etkenlerle fiyatların standarda oturtturulacağı bildirildi.

2. EL KONUT KAMPANYASI BEKLENİYOR

2. el konut kampanyasının kısa sürede başlaması bekleniyor. Kampanya başladığında blidirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7.com mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (5)

Seç


Ziyaretçi 10 Gün Önce
hükümet 1 buçuk yılda konuta gelen kira ve satış fiyatında artışa kapı açan kendileri oldu ev yapıp satacaklar ya para kazanip hazineden bosalttiklarini dolduracaklar diye şuan 150 metre kare ev maliyeti 1 milyon en kotu ev 3 mllyon dan başlıyor tabiki hükümetin ülkeyi yonetemediginden kaynaklı olarak bu artışlar oldu herşey yüzde bin kat (10x) artış gösterdi enaz 1.5 TL lik çikolata şuan 28 TL yağ fiyatlarinda ki artışta halkın stoklama kapasitesi görülerek vatandaşı stokculuga alistirim düzenli bir pazar dağılımı olmayan bu yöntemle bütün ürünler değer kazandı bazi firmalar 1 yılda elde edecekleri karı 1-2 ay içinde kasasına koydurdu hükümet yani fiyosko ülkede yağ yoksa ambalaj küçültüp sınırlı sayıda satışı ile stokculugun önüne gecilecekti hükümet KDV olarak gördü ama o da çöktü
Ziyaretçi 10 Gün Önce
Çok iyi oldu.herkes kafasına göre fiyat istiyor
Ziyaretçi 10 Gün Önce
her il ve ilçede TOKİ konutları kiracıya yüzde 20 su kadar ev yapsa sorun yine çözülür
Ziyaretçi 10 Gün Önce
gecikmiş işler şimdiye kadar çoktan konut sisteminde düzenlemeler gerekliydi. sadece ev fiyatları değil kiralar da dusurulmeli acilen. sebepsiz şekilde zenginleşme yapılıyor. Ev çok önemli bir sisteme bağlandığı takdirde ülkemizde ekonomik kriz büyük ölçüde çözülecektir
Ziyaretçi 10 Gün Önce
öncelikle emlakçılar kapatın sorun kolayca çözülür