2. el evini fahiş fiyata ilana koyan kişiye rekor ceza kesildi

2. el evini fahiş fiyata ilana koyan kişiye rekor ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve 2. el konutunu fahiş fiyata ilana koyan kişiye rekor ceza kesildiği bildirildi.

Emlak 13 Eylül 2023 09:33 1
2. el evini fahiş fiyata ilana koyan kişiye rekor ceza kesildi

2. el konuta Ticaret Bakanlığı el attı. Evini yükske fiyata satışa koyan kişiye rekor ceza kesildi.

Evini ilan siteleri üzerinden fahiş fiyata satışa koyan vatandaşlara büyük şok geldi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada otomobil ve konut satışlarında incelemelerin titizlikle devam ettiğine yer verildi.

Yapılan müdahaleler ve kontrollerin meyvesini verdiğini söyleyen Bakanlık, ikinci el konut ve otomobil fiyatlarındaki hızlı yükselişin 3 ay öncesine göre yavaşladığını söyledi. Ağustos ayında fiyatı en çok düşen grubun konut olduğu bildirilirken ilan sitelerindeki satılık konut sayısı da arttı.

bunların yanı sıra satıcılardan bazılarının yasaklara hala uymadığı bldirilirken bu kişilere en ağır cezalar verilmeye devam ediliyor. İncelemelerde ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulayarak spekilasyon yapan bir satıcıya büyük ceza kesildiği bildiirldi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan konu ile ilgili yaptığı açıklamada piyasa dengesini bozmak için eylemlerde bulunanlara karşı mücadelenin titizlikle devam ettiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"ikinci el daireleri piyasa gerçekleri ile örtüşmeyen fiyatlarla ilana koyarak daire fiyatlarında köpük oluşturmaya çalışan spekülatörlere karşı mücadelemiz aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda yapılan denetimler neticesinde ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulayarak spekülasyon yapan bir kişiye 349 bin TL idari para cezası uygulanmış olup, piyasa dengesini bozmaya yönelik faaliyetlerde bulunanlara karşı idari yaptırımlar uygulanmaya devam edecektir. Fahiş fiyat artışlarını önlemeye yönelik çalışmalarımızı etkin ve kararlı bir şekilde sürdüreceğiz"

CEZALARIN DEVAMI GELECEK

Bakanlık, piyasayı bozmaya yönelik fahiş fiyat artıranlara yönelik incelemelerin devam edeceğini, fiyatları fahiş artıranlarının gözünün yaşına bakılmayacağına yer verildi.

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 11 Gün Önce
bakan ne güzel açıklamış ucuza satın evinizi suriyeli kardeşlere lütfen yoksa ceza keserim demiş merak ettim iranli vatandaşlarımız mahalle satın aldı ve emlak sektöründe alım satım yapıyorlar hadi onlarada bu şekilde ceza yazin da görelim .. vergi yok ceza yok ohh gel Türkiye ye ne istersen yap turkler vergi ödesin ceza alsın mülteci kardeşlerimiz sefa sürsün adaletiniz bumu