2. El Araç Fiyatlarında ÖTV Şoku!

2. El Araç Fiyatlarında ÖTV Şoku!

İkinci el araç fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması geldi ve ÖTV indirimi ile 2. el fiyatlarının düşmesini bekleyenlere kötü haber verildi.

Taşıt 15 Tem 2022 18:58 0
2. El Araç Fiyatlarında ÖTV Şoku!

İkinci el araba fiyatlarında kötü haber.

İkinci el araba almak isteyen vatandaşları ilglendiren son dakika açıklaması geldi. Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı yaptığı son dakika açıklamasında ikinci el araç piyasasına değindi ve fiyatların düşmesini bekleyenlere kötü haberi verdi. 

UKRAYNA'DAN KÖTÜ HABER

Araç fiyatlarında yaşanan yükselişin birkaç nedeni olduğunu söyleyen Batı, bunların kablo tedariği, çip krizi, savaş, emtia fiyatları, hammadde fiyatlarının sert yükselişi nedeniyle sıfır araçlarda fiyat artışlarının olduğu, bunlara ek olarak ülkemizde döviz kuru nedeniyle artışların daha da fazla olduğuna yer verildi. Bunun ikinci el araç fiyatlarını da etkilediğini söyleyen Batı, "İkinci el araçların kesin artış sebebi, sıfır araçların otomobil bayilerinde yeterince olmamasıdır. Bunun sebebi de çip ve kablo tedariği sorunudur. Amerika, Çin ve Tayvan'da dünyada en büyük çip üreten fabrikalar bulunuyor. Buradaki fabrikalar kısıtlamaya gittiler. Kullanılan maddelerin, kimyasalların yeterince dünyadan temin edilemediğini, mal bulmada sıkıntı yaşadıklarını söylediler ama bence altında art niyet var. Üretimi daraltarak, ürettikleri mamulleri birkaç katına satmak istiyorlar. Bir de Ukrayna'da vurulan kablo fabrikası var. Kablo fabrikasını vatandaşlarımız elektrik kablosu gibi sanıyorlar, aslında hiç öyle bir şey değil. Araçlarda kullanılan özel kablolar vardır, bu kabloların üretildiği fabrika vurulduğu için bu iki ana girdiden eksiklik olunca araç üretimi az oluyor." dedi.

KİMSE İNDİRİM BEKLEMESİN: YENİ ÖTV İNDİRİMİ YOK

Elektrikli araçlarda gidilen ÖTV indirimine değinen Batı, bunun iyi bir şey olduğunu, bunun TOGG'un satışlarına da olumlu yansıyacağını söyledi. TOGG'un fiyatının makul şekilde kalacağını söyleyen , insanların araca ulaşımı olacağını söyledi. 

Sadece elektrikli araçta ÖTV indirimi olduğunu, dizel, LPG ya da benzinli araçlarda herhangi bir ÖTV ya da KDV indirimi olmadığını ve olmayacağını söyleyen Batı, bunu bir örnekle açıklayarak, "Örneğin otomobil bayisi 100 araç bekliyor ama 20 araç geliyor. 100 araç satılmak için isteniyorsa ve 20 geliyorsa devlet olmayan aracın nasıl indirimini yapabilir ki? Bu doğru bir şey değil. Bu indirimi de kimse beklemesin" dedi.

EKİME KADAR BÖYLE

Batı açıklamasının devamında araç fiyatlarının düşmesini bekleyenlerin boşuna bekleyeceğini söyleyerek, "Halkımız fiyatların düşmesini bekliyor ama bu konudaki öngörüm zayıf. Eylül ve ekim ayına kadar piyasa böyle gidecek. Ciddi artışları bu saatten sonra kimse beklemesin, araç fiyatlarında daha büyük köpükler oluşmayacak. Bayilerdeki sıfır araç fiyatları her şeyin belirleyicisidir. Bir de bayilere ne kadar otomobil geleceği de önemlidir. Döviz ve altında ciddi hareketlilik yok. Onun için bu cümleyi kullanıyorum, ciddi artış olmayacağını söylüyorum. Ama dövizde ciddi artış olursa, araç fiyatlarında artış yaparlarsa yine artışlar devam eder" ifadelerini kullandı ve ikinci el araç fiyatlarında yükselişlerin devam edeceğiniz sölyeid.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç