2. el araç fiyatları yüzde 15'e yakın gerieldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

2. el araç fiyatları yüzde 15'e yakın gerieldi

Son dakika haberi: Ticaret Bakanlığı 2. el araçlarla ilgili açıklama yaptı ve fiyatların gerilediğini söyledi. İşte gelen açıklama.

Taşıt 27 Eylül 2023 13:15 0
2. el araç fiyatları yüzde 15'e yakın gerieldi

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 29. Dönem 11. Olağan Meclis Toplantısı’na katılan Ticvaret Bakanı Ömer Bolat, 2. el araç piyasasına değindi

Piyasaslara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bolat, Ankara'nın eskiden memur şehri olduğunu, ancak artık ticaret alanlarının genişlediği ve iş insanlarının fazlaca ilgi gösterdiğini söyledi.

Orta Vadeli Program kapsamında hedeflere değinen Bakan Bolat,  “2002’de 14 buçuk milyar dolardı. Turizmde hava, kara, demiryolu taşımacılığı, sağlık turizmi, eğitim hizmetleri, bilişim ve yazılım ihracatı ile bunları başaracağız. Orta Vadeli Plan’a göre bu yıl 255 milyar dolar mal ihracatı ve yaklaşık 110 milyar dolar da hizmet ihracatı ile toplamda 365 milyar dolar döviz geliri kazanıyoruz inşallah” ifadelerini kullandı.

ESAS HEDEFİMİZ

Esas hedefin enflasyon olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Bolat, “Önümüzdeki yılın ortalarından itibaren enflasyonun artık hızlı bir şekilde inişe geçmesini sağlamak, gelecek yılı yüzde 33 civarında tamamlamak, bunun yanında yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerimizin gelişmesinden asla vazgeçmedik. Deprem bölgelerinin ayağa kaldırılması, kalıcı konutların tamamlanması ve oradaki ekonomik faaliyetlerin yeniden hızlandırılması, oraların eskisinden çok daha güzel, yaşanabilir, ideal şehirler bakımından ayağa kaldırılması hedefimizden asla vazgeçmedik. Bütün gücümüzle enflasyonla mücadelenin yanında deprem bölgelerinin icrası ve inşası en önemli hedeflerimiz” dedi.

2. EL ARAÇ PİYASASI

2. el araç piyasası ile ilgili de konuşan Bakan, fiyatların yüzde 10-15 civarında gerilediğini söyleyerek şu bilgileri verdi:

“İnternetin gelişmesiyle birlikte ilan sitelerinin yaygınlaşması, bazı kişilerin bu ilan sitelerinde fiyat şişirme manipülasyonları maalesef birçok sektörde can yakıyor. Bu ilanlara ilişkin yönetmelikler çıkardık ve sahte ilanlara ilişkin ağır cezai muayedeleri uygulayacağımız yönetmelik değişiklikleri yaptık, bunların neticesini görmeye başladık. Otomotiv piyasasında ikinci elde piyasa fiyatlarında yüzde 10-15 düşüşler var. Birinci elde artık stoklar ortaya çıkartılmak zorunda kalındı, ‘araç yok’ kelimesi artık gündemden büyük ölçekte düştü. Birinci elde de sıfır otomotivde kolay kolay zam yapılamayan bir süreci yaşıyoruz. Gıda ve marketlerle ilgili de yoğun denetimlerimizi yapıyoruz. O konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Denetimlerimiz artıyor ve artacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığımız olarak Gıda Fiyat Komitesi çalışmalarına devam ediyor”

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç