2 Bin TL Faturanın 1500 TL'si Devletten

2 Bin TL Faturanın 1500 TL'si Devletten

Doğalgaz faturalarına değinen Enerji Bakanı Dönmez, 2 bin liranın 1500 lirasını devletin verdiğini söyledi.

Ekonomi 26 Tem 2022 23:09 2
2 Bin TL Faturanın 1500 TL'si Devletten

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den doğalgaz faturası açıklaması: 1500'ünü biz ödüyoruz 500'ünü vatandaş.

Haber Global ekranlarında bir programa katılan  Fatih Dönmez Siyaset Özel adlı programda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin bu kışı sıcak geçireceğini söyleyen Dönmez, "Önce malın bulunabilirliği çok önemli. Olmayan mal, en pahalı mal. Bizim ana tedarikçilerimiz Rusya, Azerbaycan, İran. Yeni dönemde biten kontratları yeniliyoruz. Arz güvenliğimizi sağlama almaya çalışıyoruz. Avrupa da fiyattan çok gaza erişimi öncelik almış durumda. Bizim Tuz Gölü'nde depomuz var, tamamını doldurduk. Silivri'deki depomuzun da yüzde 82'si dolu, inşallah yıl sonuna kadar tamamı dolacak. 6 milyar metreküplük doğalgazımız var. Tedarikçiler sevkiyat programlarına uyduğu müddetçe inşallah böyle bir sorunumuz olmayacak. Kışın yine hap piyasalarda doğalgaz toptan satış fiyatlarının artacağı yönünde öngörüleri var. Geçen sene de aslında benzer fiyat artışlarıyla karşılaştık ama hazinemizden karşıladık. Mesela aylık 2000 lira ödemeniz gerekiyorsa faturada, 1500 lirasını devlet ödüyor 500 lirasını siz ödüyorsunuz."

KARADENİZ GAZI

Karadeniz Gazı hakkında da konuşan Bakan Dönmez, "Biliyorsunuz 2018 Ağustos'ta ilk keşfimizi açıklamıştık. O yıl dünya tarihinde deniz denizlerdeki en büyük keşif olarak kayıtlara geçti. Keşifle birlikte çalışmaları süratle başlattık. Çalışan sayısı da hem karada hem denizde 6 bini geçti. Bayramda derin deniz işlerini yapacak gemi de geldi. Boru serim işlemleri bu yıl içerisinde tamamlanmış olacak. Çıkan gazı rafine etmemiz lazım, onlar devam ediyor. Botaş'ın yapması gereken çalışmalar var, devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Karadeniz'deki gazı ulusal sisteme basmaya başlayacağız. 4 yıl sonra hanelerin hepsine doğalgazı ulaştıracağız. Önceliğimiz Karadeniz gazı. Türkiye kendi yetki alanlarında bugüne kadar kararlı duruşunu hep sergiledi. Karadeniz'e ilk sondaj gemimizi çektiğimizde keşif olacağını bilmiyorduk. Elbette öngörüler vardı." dedi.

SONDAJ ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Sondaj çalışmaları hakkında bilgi veren Dönmez, "Filomuza 4. bir kardeş daha geldi Abdülhamid Han sondaj gemisi. Onu da 9 Ağustos'ta Akdeniz'e uğurlayacağız. Bizim kendi deniz yetki alanlarımız içinde olacak. Bu gemi 7. nesil. Hiç kullanılmamış bir gemi, ilk defa biz kullanacağız. Doğu Akdeniz'de 2 ve 3 boyutlu epey bir sondaj yaptık. Potansiyeli en yüksek alanlar şu anda değerlendiriliyor. 1-2 hafta içerisinde onlardan birine karar verilecek. İlk başladığımızda bu işi biz de yeni yeni öğrenmeye başlamıştık. Yabancı uzmanlardan destek alıyorduk. Şu anda gemilerimizde çalışanların 3'te 2'si neredeyse yerli. Bu gemiler tek başına bir şey ifade etmiyor. Aslında çoğu kere yerinde sabit durmak üzere tasarlanıyor. Zaman zaman yabancı firmalardan destek aldığımız da söz konusu. Ancak pek çok ülkeye ve şirkete göre yerli kaynak ve yerli tedarikçi kullanma oranımız da çok yüksek." dedi.

Dönmez açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Doğu Akdeniz'de bizden önce keşif yapan iki ülke var, İsrail ve Mısır. Keşif yapmak yeterli değil. İsrail komşu birçok ülkeyle sorunlu. Mısır'la son dönemde iyi ilişkiler geliştirdiler. İsrail kendi çıkardığı gazı Mısır üzerinde pazarlara gönderebiliyor ama büyük bir oran değil. Doğu Akdeniz'de bu keşiflerin yapılması herkes için bir umut oldu. En kısa, en ekonomik rota aslında Türkiye görünüyor. Türkiye'yi oyun dışında bırakma gayreti neticesinde İsrail ve Mısır gazını Avrupa'ya uzanacak bir projelendirme yaptılar. O gazın Türkiye'ye gelmesi için gereken mesafe 500 km. Diğer taraf için en az 2-3 katı. Tarafların karşılıklı iyi niyetlerini ortaya koymaları gerekiyor.

Tanap boru hattı kapasitesi olarak 2 katına çıkarılabilecek imkan ve kabiliyete sahip bir proje. Ama bazı yatırımlara ihtiyaç olacak boru hattı bazında. Kaynağın geliştirilmesi gerekiyor. Bir miktar süreye ihtiyaç var. Bundan sonra imkanlar elverirse bu konuda hep katkı sağlarız.

Önce yerli ve yenilenebilir kaynaklar diyoruz. Jeotermal enerjide dünyada 4. sıradayız. Güneş'te ciddi bir potansiyelimiz var. Yenilenebilir kaynakların şöyle bir handikabı var, iklim şartlarına bağlılar. Geçtiğimiz yıl kurak bir sezon geçirdik ve bedelini ağır ödedik. Mecburen ithal kaynaklar kullandık, daha fazla gaz tüketmiş olduk. Arz güvenliği açısından bakınca yenilenebilir kaynakları ilk sıraya yazarız. Arkasından yerli kömür. Düne kadar kömür olmasın diyen Avrupa, baktı ki sürdürülebilir o kadar sürdürülebilir değil. Art niyetli bazı şahısların çevreci bazı hareketler adı altında bu tür kömür projelerine karşı duruşları yatırımcıyı ürkütüyor. Bu da aslında yerli kömür konusunda caydırıcı bir unsur oldu.

NÜKLEER ENERJİ KRİZİ

"Maalesef Türkiye'de belli kesimler Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayacak mega projelere karşı duruyor. Bugünkü dünyada yenilenebilir enerjiyle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamayacağınıza göre önünüzde başka bir seçenek yok. Rüzgarla, Güneş ile, suyla enerji üretmek yeterli değil. Bizim kaynaktan bağımsız düzenli seviyede elektrik üreten santrallere ihtiyacımız var demektir bu. Nükleer teknoloji gibi. Bizim bu santrallere ihtiyacımız var. Belki devamını da getirmemiz lazım, sadece Akkuyu değil. Bu teknolojileri sağlayan ülke de çok yok dünyada. Bugün yeni santral kurmaya gitseniz 4-5 ülkeyle görüşmek zorundasınız. Bu büyük projeler için belli garantiler vermeden kolay kolay yatırımcı bulamazsınız. Avrupa düne kadar serbest piyasa mantığıyla yenilenebilirleri destekleyeceğim dedi. Hem İngiltere, hem Fransa tekrardan gündemlerine alıyor ve bu teknolojiye sarılıyorlar. Şu anda alanındaki dünyanın en büyük şantiyesi Akkuyu. Arı kovanı gibi 25 bin kadar kişi çalışıyor. Projenin büyüklüğüne baktığımızda neredeyse yatırımın yüzde 25 kısmının tedarik süreci Türkiye'den sağlanıyor. Biz bu sürece 50 yıl önce başlamış olsaydık belki bugün teknoloji sağlayıcı olabilirdik. Bundan sonraki projelerde yerlilik oranı çok daha fazla olacak."

DOĞALGAZ FATURASI

Doğalgaz faturalarında Bakan Dönmez, 1500 lira faturanın devletin karşıladığını 500 lirasını vatandaşın verdiğini söyledi.

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 20 Gün Önce
2000 tl lik faturanın 1500 tl sini devlet ödüyormuş mazotun ne kadarını devlet ödüyor sayın bakan onuda açıklayıver bizahmet
Ziyaretçi 21 Gün Önce
Sayın bakanım mesajmı gönderiyor yakın zamanda 2000 lirayı aşacak gibi görünüyor faturalar bence şimdiden ön çalışması yapılıyor sayın bakanım bu sizin yaptığının bir fedakarlık değil iyilik hiç değil siz bu şekilde önlem almaya çalıştıkça doğalgaz firmaları elektrik firmalarına zam için davetiye çıkarıyorsunuz ben bu şekilde değerlendiriyorum durumu yapılabilecek çok güzel önlemler var eskiden olduğu gibi yılda bir cüzzi miktarda zam yapsın bu doğalgaz şirketleri elektrik şirketleri belediyeler su işleri bakın kimseye dokunuyormu dokunmaz stoktan bahsederken bir şeyi gözden kaçırmamak lazım un stoğumuz varmı var neden firmalar gecen yıl 160 lira olan bir çuval unu bu yıl 530 liradan satıyor yağ stoğumuz var neden büyük baş marketlerde 4 litresi 175 liradan sstılıyor devlet destekli bir market kuruldu tarım ziraat kooperatifi bırakın alışveriş yapmayı fiyatlara bakınca insanın beyni dönüyor anlayın kalıcı çözümler lazım geçici çözümlerin bir faydası yok hakikaten durum ciddi ve içler acısı bunu devlet yetkiliilerimiz olarak sadece görmeyin müdahale edin nereye kadar bu zamlar böyle sağanak yağmuş şeklinde devam edecek sayın bakan