150 TL'lik doğalgaz fatura desteği devam edecek mi?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

150 TL'lik doğalgaz fatura desteği devam edecek mi?

150 TL'lik doğalgaz desteği için son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamanın detayları yazımızda.

Finans Magazin 19 Nisan 2024 11:51 10
150 TL'lik doğalgaz fatura desteği devam edecek mi?

Ücretsiz doğalgaz sona erecek mi? Bakan açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaptığı son dakika açıklamasında yeni dönemde elektrik ile doğalgaza zam gelip gelmeyeceği konusuna değindi.

NTV canlı yayınına konuk olan ve merak edilenleri cevaplayan Enerji Bakanı Albayrak, Gabar'da çıkarılan petrol ile ilgili, "Gabar'a giden yol 2016'da Türkiye Petrolleri o gün için günlük 33 bin varil petrol üreten, 600 bin metreküp doğalgaz üreten milli şirketimizdi. 2016 yılında milli enerji ve maden politikası ve strateji değişikliği üzerinde çalışmaya başladık" ifadelerini kullandı ve şunları söyledi:

"Ve karar çerçevesinde oluşturduğumuz stratejik adımları uygulamaya başladık. Arama ve üretim alanında stratejik hedefler koyduk. Bir; Türkiye'de gidilmemiş herhangi bir coğrafya kalmayacak. Daha önce gidilmiş aramadan vazgeçilmiş coğrafyalara gidip, farklı bir değerlendirmeyle oraları değerlendireceğiz diye karar aldık. Gabar bu stratejinin sonucudur.

İkinci husus; biz mutlak suretle denizlerimizde özellikle derin deniz aramacılığında, kendi gemilerimizle olacağız dedik. Bizim o güne kadar Akdeniz'de aramamız yoktu. Karadeniz'de vardı ama uluslararası şirketlerle yaptığımız aramalar vardı. Kendi filomuzu oluşturduk, dolayısıyla Türkiye Petrolleri'ni şu anda dünyanın en önemli deniz filolarından birine sahip şirket haline getirdik.

Gabar keşfi Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfidir. Şırnak ilimiz Türkiye'nin açık ara en çok petrol üreten ili haline geldi. Türkiye Petrolleri 2016'nın başında 33 bin varil petrol üretiyordu. Bugün sadece Gabar günlük 40 bin varil üretimi geçmiş durumda. Hedefimiz Gabar'ın yıl sonunda günlük 100 bin varil üretimine ulaşmak. Bu konuda yoğun bir çalışma devam ediyor. Gabar'da biz 100 bin varile ulaştığımızda, bugünkü petrol fiyatlarıyla konuşursak, 3 milyar dolarlık ekonomik bir büyüklüktür. Biz bunu ithal etmiyoruz, ülkemizde kalıyor.

Hakkari, Van, Gabar'ın kuzey batısı ve tam sınırda kazmayı düşündüğümüz kuyular var. 2024 yılı için çok iddialı bir arama programımız var. 2024 yılında 140 kuyu açacağız. Buralardan da inşallah yeni rezervleri mevcut rezervlerimize ekleyeceğiz.

Pazartesi günü sayın Cumhurbaşkanımızın Bağdat ziyareti var. Biz de heyette onunla beraber olacağız. İstiyoruz ki bu hat tamamen kullanılsın. Irak petrolü ve Türkiye'nin ürettiği petrolün Ceyhan'a ulaşması gerekiyor"

DOĞALGAZ DESTEĞİ DEVAM EDECEK Mİ?

Doğalgaz yardımının devam edip etmeyeceği sorusunu cevaplayan Bakan Bayraktar, sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupların desteklenmeye devam edeceğini söyleyerek, "Sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceğiz. Belki bütün kesimlerin desteklenmesi gibi bir süreç doğru olmayabilir" ifadelerini kullandı ve "Burada imkanlarımız dahilinde yapılabilecek ne varsa onları yapmaya devam edeceğiz" dedi.

150 TL'LİK ZAM GÖRÜNDÜ

Geçen sene başlayan 1 yıllık 150 TL doğalgaz yardımı Mayıs ayında sona eriyor. Bakan Albayrak'ın bu açıklamasına göre baktığımızda henüz net değil ancak sadece sosyal yardım alanlara doğalgaz yardımı yapılacağı, diğer kesimlerin 150 TL'lik ücretsiz doğalgaz yardımının kalkacağı görülüyor.

Sizce destek uzatılmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

NORMAL ZAM YOK AMA 150 TL ARTIŞ VAR

Doğalgaza zam olmayacağı açıklandı. Ancak 150 TL'lik desteğin sona ermesi sonrası faturalar artık 150 TL daha fazla gelecek.

Yorumlar (10)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 36 Gün Önce
Devam. Etsin
Ziyaretçi 37 Gün Önce
Bence iyi bir yardım idi devam ederse herkes için demokratik bir destek olur.Allah devletimize zeval vermesin
Ziyaretçi 37 Gün Önce
uzatılmalı tabi
Ziyaretçi 37 Gün Önce
doğalgaz indirime devam etsin
Ziyaretçi 37 Gün Önce
uzatılmalı